Co to jest strefa czystego transportu? Gdzie są takie strefy w Polsce?

Opublikowano: | Autor:

transport logistic manager checking control logistic network distribution customer

Strefa czystego transportu jest obszarem, po którym w swobodny sposób możemy poruszać się jedynie spełniającymi określone normy pojazdami. Ma to na celu ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, co w sposób niebagatelny wpływa na stan naszej planety.

Na świecie działa wiele takich wydzielonych obszarów. Co więcej – możemy je znaleźć również w naszym kraju. Co to jest i gdzie są strefy czystego transportu?

Czym jest strefa czystego transportu? Objaśnienie zagadnienia

Strefa czystego transportu jest wydzielonym obszarem, po którym możemy poruszać się wyłącznie pojazdami spełniającymi określone normy emisji spalin. Sposób ten od wielu lat stosuje się w krajach europejskich w celu poprawy jakości powietrza na terenie miast, a tym samym dbania zarówno o zdrowie mieszkańców, jak i stan naszej planety. 

Gdzie są strefy czystego transportu w Polsce?

W Europie możemy spotkać się z ponad 320 sprawnie funkcjonującymi strefami czystego transportu. Natomiast w naszym kraju ustawę o SCT przyjął już Kraków. Związane z nią normy w łagodnej wersji zaczną tam obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Przepisy nie ograniczają strefy czystego transportu jedynie do centrum miasta, jak i nie występują ograniczenia dotyczące wielkości gminy. Wszystko uzależnione jest od głosowania samorządowców. Z początku SCT będą wyznaczane jedynie w centrach miast, jednak sytuacja z pewnością ulegnie rozwojowi.

Strefa czystego transportu w Polsce – kto wjedzie?

W naszym kraju pierwsze SCT zaczną obowiązywać w 2024 roku, co jest efektem nowelizacji Ustawy o elektromobilności z grudnia 2021. To również odpowiedź gospodarzy miast na wyniki badań dotyczące jakości powietrza w największych metropoliach w Polsce. Uprawnione do wjazdu do strefy samochody będą wyposażone w specjalne naklejki na szybie, a za niedostosowanie się do przepisów musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia mandatu w wysokości 500 złotych.

Pierwszym miastem wprowadzającym SCT w naszym kraju będzie Kraków, jednak Warszawa ma podobne plany. Dlatego również na jej terenie możemy spodziewać się wydzielonych w ramach projektu obszarów.

Samorządowcy nie ograniczą wjazdu od SCT właścicielom samochodów na prąd czy zasilanym gazem ziemnym oraz wodorem. W Krakowie za darmo nie wjadą auta na benzynę normy Euro 4 i z silnikami diesla niespełniające normy Euro 5.

W Krakowie oraz w Warszawie już od 2026 roku w życie wejdą ostrzejsze normy dotyczące Euro 3 i 5, co wpływa na określenie granicy wiekowej dla pojazdów benzynowych (25 lat), a także z silnikiem diesla (16 lat).

Natomiast trzeciego etapu możemy spodziewać się w 2028 roku, w którym zaczną nas obowiązywać normy Euro 4 oraz Euro 6. Granicą wieku w takim przypadku będą odpowiednio 22 i 13 lat.

Jakie inne miasta w naszym kraju wprowadzą SCT?

Stref czystego transportu możemy spodziewać się w przyszłości nie tylko w Krakowie czy w Warszawie, ale również w innych polskich miastach. We Wrocławiu przeprowadzono już badania floty samochodów, a także emisji spalin pochodzących z transportu drogowego. 

Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej także przeprowadzili badania ruchu na terenie swojego miasta, a na Śląsku zainteresowanie wprowadzeniem SCT wykazują Gliwice.

Czy wprowadzenie strefy czystego powietrza jest konieczne?

Obowiązek wprowadzenia SCT w głównej mierze będzie dotyczył miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy, w których przekracza się emisje tlenków azotu. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że bardzo duży odsetek najbardziej zanieczyszczonych miejscowości znajduje się właśnie w naszym kraju.

Według danych przedstawionych przez Europejską Agencję Środowiska, w Polsce z powodu smogu każdego roku przedwcześnie umiera około 46 tysięcy osób. Dlatego, jeśli pragniemy oddychać czystym powietrzem, fundamentalnym aspektem jest wykluczenie źródeł powstającego zanieczyszczenia. Patrząc na przykłady innych europejskich miast, możemy wywnioskować, że strefy czystego transportu potrafią przynieść realną poprawę w tak trudnej sytuacji.

Co to jest strefa czystego transportu? Gdzie występuje w Polsce? Podsumowanie

Strefa czystego transportu to obszar, po którym będziemy mogli poruszać się jedynie samochodami spełniającymi określone normy emisji spalin. Działają już w ponad 300 europejskich miastach, a w 2024 roku mają zostać wprowadzone również w Polsce – na terenie Krakowa oraz Warszawy.

Dzięki temu rozwiązaniu możemy spodziewać się stopniowej poprawy jakości powietrza, co jest niezwykle istotne dla jakości codziennego życia, stanu naszej planety, a także zdrowia mieszkańców poszczególnych miast.

No Comments

Post A Comment

16 − 7 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!