Cross-docking w logistyce – co to jest?

Opublikowano: | Autor:

Cross docking

Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny, to system zarządzania asortymentem, którego charakterystyka w znacznym stopniu przekłada się na wzrost opłacalności łańcucha dostaw, a także szybkości jego świadczenia. Główną cechą wyróżniają jest wyeliminowanie etap magazynowania towaru, co generuje oszczędności zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Cross-docking – co to, na czym polega i dlaczego wciąż zyskuje na popularności? Szczegółowych odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule.

Cross-docking – co to jest?

Sprawny system logistyczny, jakim jest cross-docking, opiera się na natychmiastowym przygotowaniu (kompletacji) towaru do dalszej wysyłki. Z tego względu usługa ta znana jest również jako przeładunek kompletacyjny.

Tym, co odróżnia cross-docking od tradycyjnego modelu w logistyce, jest brak konieczności magazynowania towarów, które w sposób płynny przesyłane są między kolejnymi punktami. Magazyn cross-dock stanowi więc jedyne miejsce ich przeładunku.

System cross-docking wymaga jednak uważnego i rzetelnego planowania oraz koordynowania kolejnych etapów wysyłki, a także osób biorących udział w łańcuchu dostaw – w tym dostawców, przewoźników, kierowników magazynu czy odbiorców, a więc klientów końcowych.

Cross-docking – definicja i jej przełożenie na praktykę

Cross-docking może zostać z powodzeniem wdrożony na różnych etapach łańcucha dostaw i dotyczyć transportu surowców, półproduktów, a także gotowych towarów. System ten znajduje swoje zastosowanie szczególnie wtedy, gdy produkt od jednego producenta trafia następnie do wielu klientów lub, gdy pochodzi od różnych dostawców, a ma trafić do jednego odbiorcy.

Co więcej, model logistyczny cross-docking będzie świetnym rozwiązaniem dla biznesów e-commerce, pomagając im sprostać oczekiwaniom klientów dotyczącym szybkiej i korzystnej cenowo dostawy. System ten przyniesie spore korzyści zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z towarem, który szybko się rotuje.

Rodzaje cross-dockingu

Warto wiedzieć, że wyróżniamy różne rodzaje cross-dockingu, dzięki czemu system ten może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Wariant z konsolidacją towarów wymaga od pracowników strefy przeładunkowej przygotowania ich do dalszej dystrybucji – obejmuje to na przykład ułożenie ładunku na paletach lub ich rozładowanie.

Mniejszej obsługi będzie wymagał cross-docking pełnych palet, w przypadku którego do pracowników magazynu należy jedynie przyjęcie i przekazanie towaru.

Cross-docking w wersji pośredniej jest zbliżony do tego z konsolidacją towarów, jednak odbywa się ona również z udziałem ładunków, które były przechowywane w magazynie. Dzięki temu istnieje możliwość stworzenia zapasu produktów w tymczasowym składzie. Jednak system ten w praktyce okazuje się dość skomplikowany.

Zalety cross-dockingu

System logistyczny cross-docking ma liczne zalety. Przede wszystkim pozwala zwiększyć płynność łańcucha dostaw, a także zsynchronizować produkcję z dostawą i zaopatrzeniem.

Czas realizacji dostarczenia produktów do klienta końcowego jest znacznie skrócony, a charakterystyka systemu cross-dockingu pozwala jednocześnie na ograniczenie liczby błędów. Wyeliminowanie konieczności magazynowania towaru przekłada się natomiast na obniżenie kosztów i znaczne oszczędności.

To wszystko razem wzięte sprawia, że wdrożenie systemu cross-dockingu w wielu przypadkach ma szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy, a także rentowność prowadzonego biznesu. Jest to ponadto metoda, która pozwala zmniejszyć ślad węglowy, a także uzyskać przewagę nad konkurencją.

No Comments

Post A Comment

13 − dwanaście =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!