Modele transportu wykorzystywane w logistyce

Opublikowano: | Autor:

Fotolia 88405879 Subscription Monthly M

Niewiele osób wie, że tak naprawdę transport jest niezwykle skomplikowanym procesem, który jedynie wygląda łatwo, prosto i przyjemnie. Okazuje się zgoła odwrotnie. Dla firm spedycyjnych sam wyjazd auta na trasę jest jedynie ostatnim krokiem w łańcuchu dostaw. Poprzedza go planowanie, dziesiątki godzin żmudnego wytyczania trasy i przejazdów oraz tyle samo godzin ocen sposobu realizacji dostaw, aby był jak najbardziej ekonomiczny i jak najmniej obciążał budżet zleceniodawcy. Warto poznać modele transportowe od podstaw – są naprawdę ciekawe i warte uwagi.

Model sztafetowy

Model sztafetowy jest spotykany najczęściej w przypadku dostaw kurierskich, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nazwa doskonale opisuje jego istotę. Pojazd po załadunku towaru w głównym magazynie odwiedza miejsce stanowiące przystanek, gdzie następuje jego częściowy rozładunek, po czym kontynuuje jazdę do innego punktu, w którym dochodzi do tego samego. W przypadku firm kurierskich przystankiem może być sortownia najbliższa miejscu zamieszkania adresata paczki. Wówczas przewóz paczki będzie kontynuował samochód dostawczy, czyli kurier doręczający.

Model wahadłowy

Przewóz wahadłowy jest nieco inny niż powyższy. Jest znacznie prostszy, wymaga mniejszego planowania i dla wielu firm stanowi główne źródło utrzymania. Samochód ciężarowy po załadowaniu towaru jest rozładowywany dopiero w punkcie docelowym, po czym wraca do punktu nadawczego z pustą naczepą. Naczepa jest ładowana ponownie na miejscu. Ciekawym rodzajem transportu wahadłowego jest jego wariant ciągły, szybszy i wydajniejszy. Samochód ciężarowy stale kursuje z miejsca nadania do punktu docelowego, wykorzystując do tego aż 3 naczepy. Naczepa napełniona towarem jest pozostawiona w miejscu docelowym, aby pracownicy mogli ją wyładować, a w tym czasie podpięta zostanie naczepa pusta (po wyładowaniu z poprzedniej trasy), dzięki czemu oszczędza się bardzo dużo czasu. Po dotarciu do miejsca nadania pusta naczepa zostanie wymieniona na naczepę zapełnioną towarem. Przewozy wahadłowe są często wykorzystywane w niektórych gałęziach przemysłu, gdzie wymaga się szybkości i płynności.

Transport promienisty

Modele organizacji zadań transportowych mogą być także bardzo skomplikowane, tak jest w przypadku transportu promienistego. Wówczas samochód ciężarowy wyrusza z miejsca załadunku i kieruje się do pierwszego celu, gdzie następuje całkowite wyładowanie naczepy, po czym wraca z pustą naczepą do miejsca nadawczego, gdzie następuje ponowny załadunek. Tu jest jednak różnica między modelem wahadłowym a promienistym. Samochód ciężarowy wyrusza na trasę po raz kolejny, lecz tym razem do innego miejsca docelowego, często w ten sposób odwiedzając kilka destynacji w ciągu dnia.

Skomplikowane organizowanie zadań transportowych

Jak się okazuje, rodzaje transportu w logistyce są różne i bardzo skonkretyzowane. Doświadczeni spedytorzy dbają o to, by każdy łańcuch dostaw był jak najszybszy i jak najmniej obciążający finansowo dla zlecającego oraz dla samej firmy transportowej. Żmudny proces ustalania trasy to wiele godzin intensywnych przygotowań i planowania. Zła organizacja odbija się na atrakcyjności oferty (muszą być wyższe ceny) oraz gorszych warunkach (niekorzystny czas dostaw). Dlatego w TSL Nordic zawsze staramy się tworzyć tak zoptymalizowane modele organizacji transportowych, aby móc zapewnić najlepsze rozwiązania na rynku logistycznym.

No Comments

Post A Comment

13 + osiemnaście =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!