Przewóz kabotażowy – co to jest i na czym polega?

Opublikowano: | Autor:

pojazd ciezarowy z przyczepami w tle

Przewóz kabotażowy, czyli w skrócie kabotaż polega na transporcie towarów na terenie wybranego kraju pojazdem przewoźnika mającego swoją siedzibę na terenie innego państwa. To budzące zainteresowanie zagadnienie wśród naszych klientów. Z tego względu przybliżyliśmy w przygotowanym przez nas tekście temat przewozu kabotażowego. Co to jest, jak przebiega i w jaki sposób reguluje go prawo?

Przewóz kabotażowy – definicja

Co to jest przewóz kabotażowy? Kabotaż to rozwiązanie polegające na transporcie towarów na terenie jednego państwa przy pomocy pojazdu przewoźnika posiadającego siedzibę na terenie innego kraju.

Kluczowym zadaniem przewozu kabotażowego jest oszczędność pieniędzy związana z kosztem przejazdu, ale również ograniczenie tak zwanych pustych przebiegów.

Jakie korzyści wiążą się z transportem kabotażowym?

Kabotaż to opłacalne rozwiązanie, niosące za sobą wiele pozytywów. Przede wszystkim to świetne rozwiązanie dla właścicieli firm transportowych.

Wykorzystując ten rodzaj transportu, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, ograniczając do minimum wykonywanie pustych kursów. Zapewnia on również korzystniejsze ceny, tym samym przekładając się na większą oszczędność pieniędzy.

Jakich dokumentów potrzebuje przewoźnik do wykonywania przewozów kabotażowych?

We wcześniejszej części artykułu zawarliśmy odpowiedź na pytanie, czym jest przewóz kabotażowy. Aby w pełni pojąć jego charakter, warto również dowiedzieć się, jakie dokumenty potrzebne są do jego wykonania.

Czasami przydatne jest posiadanie międzynarodowego listu przewozowego, a także tych poświadczających odbycie każdego przewozu kabotażowego. Jednak międzynarodowy list przewozowy CMR jest wymagany jedynie przy transporcie międzynarodowym, może być wykorzystywany jako dodatek również przy kabotażowym, ale zdecydowanie częściej wykorzystywany jest jedynie odpowiednik poprawny dla kraju, w którym wykonywany jest transport np. Lieferschein dla Niemiec.

Właściwe przygotowanie wymaga od nas dostosowania się zarówno do krajowych, jak i unijnych przepisów o transporcie drogowym. Jednak poszczególne kraje mają określoną swobodę w ustalaniu niektórych aspektów przewozu. Głównie odnosi się to do dopuszczalnej masy oraz wymiarów pojazdów, czasu pracy kierowców w sytuacji przewożenia ładunków niebezpiecznych i o podobnej randze, a także umów przewozowych.

Jak odbywa się transport kabotażowy?

Przewozy kabotażowe wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, znajomości przepisów, a także zebrania właściwej dokumentacji. Jeśli zależy nam na wykonaniu takiego transportu, powinniśmy mieć firmę, która jest zarejestrowana na terenie Polski oraz wysłać samochód z ładunkiem do innego kraju znajdującego się w Unii Europejskiej.

Po wyładowaniu towaru w miejscu docelowym kierowca oczekuje na ponowny załadunek kolejnej partii, a następnie rozpoczyna świadczenie usług dla przedsiębiorstw z kraju, gdzie w danym momencie przebywa.

Dla kogo przewozy kabotażowe są dobrym rozwiązaniem?

Kabotaż to opcja, która w szczególności sprawdzi się w przypadku firm transportowych, głównie opierających się na przewozach międzynarodowych. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla mniejszych biznesów, jak i tych wysyłających za granicę większą liczbę pojazdów.

Korzystanie z kabotażu pozwala na optymalizację kosztów prowadzenia działalności, co jest ogromną, zauważalną korzyścią.

Jakie jeszcze zalety ma kabotaż w transporcie?

Oprócz wymienionych we wcześniejszej części korzyści kabotaż pozwala również zaproponować niższe ceny klientom, tym samym zwiększając konkurencyjność firmy. Dzięki temu możemy zyskać nowych partnerów biznesowych, skutecznie się rozwijając.

Przewozy kabotażowe zapewniają także pełną optymalizację tras, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać potencjał wykonywanych transportów.

Transport kabotażowy – przepisy

Zasady związane z przewozami kabotażowymi organizowanymi na terenie Unii Europejskiej zostały określone poprzez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) o numerze 1072/2009. Weszło ono w życie 4 grudnia 2011 roku, jednak władze krajowe mają możliwość dopasowania przepisów tak, by najlepiej odpowiadały krajowemu prawodawstwu.

Natomiast musimy pamiętać, że modyfikacja może odbyć się jedynie w ograniczonym wymiarze. Poszczególne państwa członkowskie w skuteczny sposób realizują politykę protekcjonistyczną, by cały proces odbywał się na równych zasadach.

Czym jest przewóz kabotażowy? Podsumowanie

Kabotaż to opcja dla firm transportowych polegająca na transporcie ładunku między punktami odbioru znajdującymi się w innym państwie członkowskim niż kraj, w którym zlokalizowana jest siedziba przewoźnika. To budząca zainteresowanie forma transportu, pozwalająca na ograniczenie pustych przebiegów, a także zwiększenie oszczędności.

Co więcej, przewozy kabotażowe sprzyjają minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Aby móc je wykonywać, wymagane jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

No Comments

Post A Comment

1 × jeden =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!