Rodzaje transportu lądowego

Opublikowano: | Autor:

transport2

W branży TSL niezmiennie od dziesiątek lat najczęstszym wyborem jest transport lądowy. Choć wielu osobom kojarzy się on głównie z przewozem samochodem, to obejmuje on kilka innych rodzajów dostarczenia ładunku, a często nawet osób – w takich sytuacjach mamy do czynienia z transportem pasażerskim. Jakie wyróżniamy rodzaje środków transportu lądowego i jakie zalety ma każdy z nich?

Rodzaje transportu lądowego

Transport lądowy, razem z wodnym, wchodzi w skład transportu powierzchniowego, czyli odbywającego się nie powietrzu, a na powierzchni ziemi czy wody. Obok nich można także wyróżnić środki transportu powietrznego (w tym przypadku dominuje lotniczy). Do głównych rodzajów transportu lądowego w Polsce i na świecie można zaliczyć – drogowy (samochodowy), kolejowy (szynowy) i rurociągowy.

Transport drogowy – zalety tej formy transportu

Transport lądowy naziemny cieszy się największą popularnością. Nie bez powodu jest on tak często wykorzystywany w branży TSL – rozbudowana sieć dróg na całym świecie, bezpieczeństwo, możliwość przewozu ładunków o różnej wielkości, masie i specyfice oraz atrakcyjne ceny sprawiły, że przewoźnicy doceniają zalety transportu lądowego. Można podzielić go ze względu na kryterium działalności gospodarczej (zarobkowy i niezarobkowy) oraz terytorialne (krajowy i międzynarodowy).

Samochodowy transport lądowy pozwala na przewiezienie praktycznie każdego ładunku – od palet, aż po ponadgabarytowe towary, np. elementy infrastruktury czy ciężkie maszyny rolnicze. W tym celu wykorzystuje się takie środki jak samochody ciężarowe, ciągniki i pojazdy specjalne. W zależności od masy danego pojazdu można podzielić je na tabory dostawcze, niskotonażowe, średniotonażowe i wysokotonażowe. Warto pamiętać, że transport lądowy w Polsce obejmuje nie tylko przewóz towarów, ale także osób – autobusami lub samochodami osobowymi.

Do wad transportu drogowego można zaliczyć wypadki, niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na powstawanie opóźnień, zanieczyszczenie środowiska, duże zagęszczenie ruchu i ograniczoną ilość przewożonych ładunków.

Kolejowy transport lądowy (szynowy)

Oprócz przewozu drogowego wśród rodzajów transportu lądowego możemy wyróżnić także kolejowy, zwany także szynowym. Jego największą zaletą jest możliwość przewozu dużych i ciężkich ładunków, nawet na najdłuższych odległościach, niski koszt, niewielki wpływ na środowisko oraz regularna częstotliwość przejazdów pociągu. Firmy transportowe mogą także korzystać ze specjalistycznych taborów przystosowanych do przewozu określonych grup towarów. Kolejowy transport lądowy jest najczęściej wykorzystywany do dostarczenia ładunków o niskiej wartości, np. węgla, drewna i produktów rolnych.

Ten rodzaj ma następujące wady: ograniczone bezpieczeństwo towaru, wysokie koszty budowy utrzymania i budowy linii, brak możliwości zmiany trasy w trakcie przejazdu, ograniczona prędkość transportu oraz ryzyko kradzieży. Tego typu transporty lądowe powinno się wybierać po dokładnej analizie indywidualnych potrzeb.

Transport rurociągowy

Rurociągowy rodzaj transportu służy wyłącznie do dostarczania takich towarów jak woda, gaz czy ropa naftowa i jej pochodne. Możliwość przesyłania gazów i cieczy jest ściśle regulowana prawnie, jednak to właśnie ta forma została uznana za najbardziej ekonomiczną, gdy idzie o rodzaje transportu.

Inne rodzaje transportu lądowego

Mówiąc o transporcie lądowym i jego rodzajach, nie można zapomnieć o innym sposobie podziału tego typu przewozu – podziemny, naziemny i nadziemny. Ten pierwszy obejmuje między innymi metro i rurociągi podziemne, drugi samochody i koleje, a trzeci rurociągi nadziemne i kolej liniową. Jak widać rodzaje transportu lądowego potrafią być bardzo różne.

Organizacja transportów lądowych

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, co to jest transport lądowy oraz wskazaliśmy, że to jedna z najchętniej wybieranych form przewozu towarów, przyjrzyjmy się organizacji całego przedsięwzięcia. Wiele firm swoją działalność opiera na zlecaniu tego typu działań zewnętrznym partnerom jak na przykład TSL Nordic. W takiej sytuacji całą sprawą zajmują się wykwalifikowani spedytorzy o sporym doświadczeniu. Czuwają nad sprawnym odbiorem zlecenia oraz terminowym dostarczeniem pod wskazany adres. Zakres ich obowiązków obejmuje m.in. dbałość o odpowiednie przygotowanie dokumentacji. Są w stałym kontakcie z kierowcą, aby produkty bezpiecznie dotarły do celu, pokonując czasem po drodze granicę wielu państw. Profesjonalna spedycja pozwala skutecznie zapomnieć, jakie są wady transportu lądowego. Zleceniodawcy pozostaje czekać na informację o pozytywnym zakończeniu przewozu i skupić się na prowadzeniu własnej działalności.

Transport lądowy dotrze w trudno dostępne miejsca

Transport lądowy na świecie wiedzie prym z różnych powodów. Jednym z nich jest możliwość dotarcia przy jego pomocy do trudno dostępnych miejsc. Ciężarówek nie są w stanie na stałe zatrzymać, ani mrozy Alaski, ani równikowe upały. Potrafią dojechać do punktów znajdujących się poza oficjalnymi trasami. Oczywiście pojazdy nie wjadą wszędzie, ale ich potencjał w tym zakresie wielokrotnie przewyższa transport morski lub samolotowy. W przeciwieństwie do nich transport lądowy odznacza się dużą elastycznością. Daje szansę w bardziej elastyczny sposób reagować na nieprzewidziane problemy, jakie bardzo często występują w trakcie dostarczania towarów. Doskonałym przykładem będzie np. zmiana trasy, nawet jeśli wiąże się to z wydłużeniem czasu jazdy, co finalnie i tak zapewni lepszy efekt niż wielogodzinny postój w korku. Zalety i wady transportu lądowego jasno wskazują, że będzie dobrym wyborem w wielu przypadkach.

Szybki rozwój nowych tras

Niezależnie od tego, jaki podział zastosuje się, aby sklasyfikować transport lądowy, szybko zauważa się dynamiczny rozwój tej branży. Szczególnie dobrze widać to w przypadku dróg. W samej tylko Polsce na przestrzeni ostatnich lat oddano do użytku dziesiątki kilometrów tras ekspresowych oraz autostrad. Z jednej strony zwiększają bezpieczeństwo przewozów, a z drugiej pozwalają skrócić czas dostarczenia zamówienia. Poza tym więcej dróg szybkiego ruchu umożliwia sprawniejsze dotarcie nie tylko do obecnych partnerów, ale także nowych kontrahentów. Korzyści widać, jak na dłoni. Co ważne, jeśli transport zleci się zewnętrznej firmie, zyskuje się pełną kontrolę nad kosztami. Można w ten sposób “zrzucić” z siebie dodatkowe obciążenia związane z np. awariami pojazdu lub opłatami, których pierwotnie nie przewidziano w budżecie. Zapewnia to komfort zarówno finansowy, jak i psychiczny.

Transport lądowy ma różne oblicza

Zlecając przewóz towarów drogą naziemną, warto współpracować z doświadczonymi oraz rzetelnymi firmami, na co jasno wskazują przytoczone powyżej cechy transportu lądowego. Tylko wtedy ma się pewność, że towar dojedzie w wyznaczone miejsce o uzgodnionym czasie. To w końcu od firmy zależy, czy korzysta ona z nowoczesnych narzędzi transportowych np. lokalizacyjnych. Kluczowy element stanowią również pojazdy, jakie są w posiadaniu przedsiębiorstwa. Niektóre transporty lądowe wymagają sprzętu najnowszej generacji, która pozwala np. zachować odpowiednią temperaturę w środku kontenera.

W TSL Nordic chętnie podejmiemy się różnych zleceń, nawet tych o dużym stopniu skomplikowania. Elastycznie dostosowujemy się do wymagań partnerów. Oferujemy współpracę na przejrzystych warunkach. Pozostajemy otwarci na indywidualne sugestie kontrahentów. Zapraszamy do kontaktu w celu przedstawienia pełnej oferty transportowej.

No Comments

Post A Comment

trzy × dwa =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!