Rodzaje transportu lądowego

Opublikowano: | Autor:

W branży TSL niezmiennie od dziesiątek lat najczęstszym wyborem jest transport lądowy. Choć wielu osobom kojarzy się on głównie z przewozem samochodem, to obejmuje on kilka innych rodzajów dostarczenia ładunku, a często nawet osób – w takich sytuacjach mamy do czynienia z transportem pasażerskim. Jakie wyróżniamy rodzaje środków transportu lądowego i jakie zalety ma każdy z nich?

Rodzaje transportu lądowego

Transport lądowy, razem z wodnym, wchodzi w skład transportu powierzchniowego, czyli odbywającego się nie powietrzu, a na powierzchni ziemi czy wody. Obok nich można także wyróżnić środki transportu powietrznego (w tym przypadku dominuje lotniczy). Do głównych rodzajów transportu lądowego w Polsce i na świecie można zaliczyć – drogowy (samochodowy), kolejowy (szynowy) i rurociągowy.

Transport drogowy – zalety tej formy transportu

Samochodowy rodzaj środku transportu cieszy się największą popularnością. Nie bez powodu jest on tak często wykorzystywany w branży TSL – rozbudowana sieć dróg na całym świecie, bezpieczeństwo, możliwość przewozu ładunków o różnej wielkości, masie i specyfice oraz atrakcyjne ceny sprawiły, że to właśnie na transport drogowy przewoźnicy decydują się najczęściej. Można podzielić go ze względu na kryterium działalności gospodarczej (zarobkowy i niezarobkowy) oraz terytorialne (krajowy i międzynarodowy).

Samochodowy transport lądowy pozwala na przewiezienie praktycznie każdego ładunku – od palet, aż po ponadgabarytowe towary, np. elementy infrastruktury czy ciężkie maszyny rolnicze. W tym celu wykorzystuje się takie środki jak samochody ciężarowe, ciągniki i pojazdy specjalne. W zależności od masy danego pojazdu można podzielić je na tabory dostawcze, niskotonażowe, średniotonażowe i wysokotonażowe. Warto pamiętać, że transport drogowy obejmuje nie tylko przewóz towarów, ale także osób – autobusami lub samochodami osobowymi.

Do wad transportu drogowego można zaliczyć wypadki, niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na powstawanie opóźnień, zanieczyszczenie środowiska, duże zagęszczenie ruchu i ograniczoną ilość przewożonych ładunków.

Kolejowy transport lądowy (szynowy)

Oprócz przewozu drogowego wśród rodzajów transportu lądowego możemy wyróżnić także kolejowy, zwany także szynowym. Jego największą zaletą jest możliwość przewozu dużych i ciężkich ładunków, nawet na najdłuższych odległościach, niski koszt, niewielki wpływ na środowisko oraz regularna częstotliwość przejazdów pociągu. Firmy transportowe mogą także korzystać ze specjalistycznych taborów przystosowanych do przewozu określonych grup towarów. Kolejowy transport lądowy jest najczęściej wykorzystywany do dostarczenia ładunków o niskiej wartości, np. węgla, drewna i produktów rolnych.

Ten rodzaj transportu ma następujące wady: ograniczone bezpieczeństwo towaru, wysokie koszty budowy utrzymania i budowy linii, brak możliwości zmiany trasy w trakcie przejazdu, ograniczona prędkość transportu oraz ryzyko kradzieży.

Transport rurociągowy

Rurociągowy rodzaj transportu służy wyłącznie do dostarczania takich towarów jak woda, gaz czy ropa naftowa i jej pochodne. Możliwość przesyłania gazów i cieczy jest ściśle regulowana prawnie, jednak to właśnie ta forma transportu została uznana za najbardziej ekonomiczną.

Inny rodzaje transportu lądowego

Mówiąc o transporcie lądowym i jego rodzajach, nie można zapomnieć o innym sposobie podziału tego typu przewozu – podziemny, naziemny i nadziemny. Ten pierwszy obejmuje między innymi metro i rurociągi podziemne, drugi samochody i koleje, a trzeci rurociągi nadziemne i klej liniową.

No Comments

Post A Comment

pięć × 3 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!