Rodzaje transportu samochodowego

Opublikowano: | Autor:

Clipboard01rrrr

Podstawą branży TSL jest transport samochodowy – najpopularniejszy sposób przewozu nie tylko ładunków, ale także osób. Co ciekawe, to właśnie on od kilku lat obejmuje około 50% wszystkich realizowanych przewozów na terenie całego świata. Nie bez powodu. Transport samochodowy może pochwalić się licznymi zaletami, o których opowiadamy poniżej. Jakie są jego rodzaje? Poznaj dokładny podział środków transportu samochodowego!

Transport samochodowy – zalety

Na samym początku warto przyjrzeć się bliżej zaletom środków transportu samochodowego, dzięki którym to właśnie one są najchętniej wykorzystywane w codziennej pracy w branży TSL. Do korzyści płynących ze skorzystania z tego rodzaju przewozu można zaliczyć:

  • dostępność przestrzenną,
  • bezpieczeństwo,
  • ekonomiczność i korzystna oferta,
  • szeroki zasięg,
  • możliwość dopasowania rodzaju transportu samochodowego do przewozu ładunków o różnych gabarytach i specyficznych wymaganiach.

Różne rodzaje transportu samochodowego pozwalają także na dostarczenie towaru bezpośrednio do adresata, co jest niemożliwe w przypadku wykorzystania wyłącznie transportu wodnego czy powietrznego. Równie łatwe jest ewentualne przeładowanie ładunku. Specjaliści z branży TSL pomogą Ci w dobraniu odpowiedniego środku transportu samochodowego, aby dostarczyć towar sprawnie, bezpiecznie i terminowo do miejsca docelowego.

Klasyfikacja środków transportu – kryterium działalności gospodarczej

Pierwszym podziałem środków transportu samochodowego jest kryterium działalności gospodarczej. Jak z pewnością się domyślasz, może mieć ona charakter niezarobkowy lub zarobkowy. Ten drugi jest bezpośrednio związany z prowadzeniem profesjonalnej działalności – firmy transportowej. Definicja Głównego Urzędu Statystycznego określa transport samochodowy zarobkowy jako usługę, w której ten rodzaj przewozu stanowi podstawową działalność gospodarczą, lub jako usługę realizowaną w ramach dodatkowej działalności.

Podział transportu drogowego a kryterium terytorialne

Kolejnym sposobem podziału transportu drogowego jest rozróżnienie krajowego i międzynarodowego. Jak sama nazwa wskazuje – krajowy przewóz dotyczy wyłącznie czynności realizowanych na terenie jednego państwa, w którym znajduje się siedziba danej firmy transportowej, a jej pojazdy są w nim zarejestrowane. Oznacza to, że trasa musi się zaczynać i kończyć w obrębie jego granic. Z kolei międzynarodowe środki transportu samochodowego określają wszystkie przewozy, które rozpoczynają się i kończą w różnych krajach. Państwo początkowe i docelowe nie muszą się znajdować na tym samym kontynencie.

Podział środków transportu samochodowego

Podstawowy podział środków transportu samochodowego obejmuje pojazdy przeznaczone do przewozu osób lub towarów. W branży TSL największe znaczenie ma ten drugi rodzaj – to właśnie w jego skład wchodzą między innymi samochody ciężarowe, pojazdy specjalne czy ciągniki. Klasyfikacja tych środków transportu może odbywać się także na podstawie jednej z czterej grup ładowności. W ten sposób można wyróżnić tabor dostawczy (do 1,9 tony), tabor niskotonażowy (2-4 tony), tabor średniotonażowy (4-12 ton) oraz tabor wysokotonażowy (powyżej 12 ton). W przypadku rodzajów transportu samochodowego oferujących przewóz ludzi można wyróżnić samochody osobowe i autobusy (miejskie, międzymiastowe i turystyczne).

No Comments

Post A Comment

dziewiętnaście + dwa =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!