Rodzaje transportu

Opublikowano: | Autor:

transport4

Wiele gałęzi przemysłu ma swoje jednostki i magazyny lub stawia na rejonizację, która wymaga transportowania towaru między oddziałami w sposób ciągły i zorganizowany. Często przedmioty kupowane zdalnie lub osobiście stanowią elementy również wymagające transportu. Mogą być duże, ciężkie i nieporęczne lub masywne i tym samym transport osobisty staje się zupełnie niemożliwy. Warto poznać rodzaje transportu, które umożliwiają wykonanie powyższych zadań w sposób najszybszy i najbardziej atrakcyjny zarówno dla zamawiającego, jak i spedytora.

Podział rodzajów transportu

Na samym wstępie warto wiedzieć, że rynek wykształcił wiele form transportu. Wszystkie charakteryzują się zupełnie różnymi zaletami oraz wadami, które warto wziąć pod uwagę podczas składania zlecenia. Na rynku spedycyjnym znajdziemy trzy podstawowe rodzaje transportu:

  • transport lądowy,
  • transport powietrzny,
  • transport wodny.

Transport powietrzny

Transport powietrzny charakteryzuje się bardzo szybkim czasem realizacji zlecenia, jednak również drastycznie wyższą ceną niż w przypadku innych form działań logistycznych. Przewozu towarów dokonuje się przy pomocy samolotów towarowych lub osobowych z miejscem załadunkowym, dzięki czemu towar jest do odbioru najczęściej już po kilku godzinach od nadania w porcie nadawczym. Warto jednak wiedzieć, że towar nie dotrze do celu, a do lotniska – dlatego należy także zorganizować jego przewóz aż do miejsca realnej destynacji.

Transport wodny

Transport wodny – głównie morski – charakteryzuje się bardzo dużymi zasięgami, gdyż obejmuje praktycznie cały glob. Jest to transport najtańszy, patrząc na relację zasięgu do kosztów. Ma jednak kilka minusów, z których warto wymienić dwa: bardzo długi czas realizacji, często wynoszący nawet kilka miesięcy, oraz odległość między portami. Połączenie prędkości kontenerowca z dużą odległością do pokonania powoduje, że na realizację zlecenia za pomocą tej formy transportu decydują się przedsiębiorcy biorący pod uwagę na pierwszym miejscu koszt, a dopiero na drugim termin. Kolejnym minusem jest fakt, iż porty wodne występują tylko tam, gdzie jest bezpośredni dostęp do morza. Jeśli morze jest bardzo oddalone – będzie trzeba zadbać także o transport na terenie kraju lub kilku krajów.

Transport lądowy

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj transportu na całym świecie i tym samym na przestrzeni lat powstało jego wiele odmian. Najczęściej stosowany jest transport samochodowy, który realizuje się przy pomocy pojazdów kołowych i obejmuje swoim działaniem praktycznie cały glob. Przez wysokie opłaty drogowe oraz cenę benzyny, transport samochodowy ustępuje w wielu kwestiach tradycyjnej kolei, która charakteryzuje się szybkim czasem realizacji oraz niską ceną w relacji do odległości, wymaga jednak dostarczenia towaru do punktu nadania oraz jego odbioru ze stacji docelowej.

Wewnętrzne sieci transportowe i ułatwienia logistyczne

Warto wiedzieć, że każda trasa (wykonana lub planowana) stanowi pojedynczy szlak, a jednocześnie także część składową całej sieci dostaw w obrębie danej firmy, terenu czy kraju. Zazwyczaj transportu dokonuje się przy pomocy już istniejącej infrastruktury, np. dróg, torów kolejowych, zbiorników wodnych lub przestrzeni powietrznej, którą dzieli się na poszczególne sieci transportowe oraz węzły komunikacyjne. Węzłami nazywamy połączenia między dwoma połączeniami szlaków transportowych lub większą liczbą połączeń i wiele firm transportowych ma w nich swoje magazyny, sortownie lub huby lotnicze. Jak widzimy, transport jest bardzo złożony, a jednocześnie fascynujący. Dlatego warto go poznać z bliska.

No Comments

Post A Comment

cztery × pięć =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!