Spedytor – kto to? Czym się zajmuje? Podpowiadamy

spedytor

11 Kwi Spedytor – kto to? Czym się zajmuje? Podpowiadamy

Powodzenie i bezpieczeństwo transportu drogowego, lotniczego i morskiego zależne jest od wielu czynników, w tym od pracy spedytora. Kto to jest? Czym się zajmuje? Jakie są jego obowiązki? Sprawdź i zdecyduj się na rozwiązanie najlepsze dla Twojej firmy.

Spedytor kto to jest?

Spedytor to osoba, która realizując szereg czynności spedycyjnych, gwarantuje przeprowadzenie przewozu ładunków w sposób terminowy i bezpieczny, uwzględniając wszelkie mogące pojawić się w jego trakcie niedogodności. Głównym zadaniem spedytora jest zaplanowanie całej trasy, jaką pokonuje transport zarówno towarów, jak i przewozu osób. Usługi spedycyjne mogą być świadczone przez osoby fizyczne i prawne, które posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie organizacji przewozu ładunków oraz wszelkich kwestii okołospedytorskich. Spedytor to najczęściej pośrednik, dzięki któremu zorganizujesz każdy transport – zarówno lądowy, jak i lotniczy czy morski.

Czym zajmuje się spedytor?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obowiązkiem spedytora jest organizacja dowozu, załadunku, rozładunku, ewentualnego przeładunku i przemieszczenia ładunku w docelowe miejsce. Sprawdźmy, czym od początku do końca zajmuje się spedytor. W pierwszym etapie kontaktu ze spedytorem z pewnością należy postawić na doradztwo. Fachowe porady dotyczące wyboru odpowiedniego środka transportu, jego czasu i zakresu z pewnością będzie bezcenne i pozwoli przygotować się na ewentualne niedogodności lub nieoczekiwane sytuacje. Jeśli skorzystasz z usług doświadczonej firmy, takiej jak TSL Nordic, Twoja firma przygotowana będzie na wszelkie ewentualności, a wielu z nich unikniesz już na samym początku.

Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Na tym etapie spedytor powinien zadbać o wszelkie zezwolenia i konkretne dokumenty, które wymagane są w kraju dostawy i odbioru przesyłki. Spedytor zazwyczaj nie posiada własnej floty. Korzystając z ofert zaprzyjaźnionych partnerów organizuje transport na terenie kraju lub poza jego granicami. Do jego obowiązków należy zatem zawieranie umów z firmami świadczącymi usługi przewozowe. W ramach oferowanej usługi niezbędne będzie również przygotowanie samych artykułów do przewozu. Na tym etapie wykonane zostanie pakowanie, oznakowanie przesyłek, załadunek oraz wcześniejsza kontrola jakości. Spedytor powinien monitorować każdy etap samodzielnie lub za pośrednictwem wyznaczonych, kompetentnych osób.

Kolejnym etapem jest trzymanie pieczy nad rozładunkiem towaru w miejscu docelowym z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa. Jeśli ładunek transportowany jest za granicę, niezbędne będzie również dopełnienie formalności związanych z odprawą celną oraz ubezpieczenie ładunku. Spedytor może także zorganizować transport powrotny, by ciężarówka nie wracała pusta, niewykorzystana. Spedytorów możemy podzielić na kilka grup. Są to spedytorzy samochodowi, morscy, kolejowi, rzeczni oraz celni. Każdy z nich ma określone obowiązki i może pomóc w innym zakresie. Warto zatem postawić na osobę lub firmę, która specjalizuje się w konkretnym segmencie lub takiej, w której zakresie są wszystkie rozwiązania dające Ci jeszcze większe możliwości spedycyjne.

Logistyk a spedytor – co ich różni?

Zakres obowiązków logistyka i spedytora znacznie się różni. Są to dwa pokrewne, lecz odrębne zawody związane z transportem drogowym, morskim i lotniczym. Czym zatem zajmuje się logistyk? Jest to osoba zajmująca się planowaniem i zarządzaniem procesem transportu. Do zadań logistyka należy rozpoznanie możliwości trasy, opracowanie planu dostaw z zachowaniem wszelkich wytycznych i regulacji dotyczących transportu w dany rejon kraju lub świata. Osoba taka musi posiadać obszerną wiedzę z zakresu prawa drogowego, technologii przeładunkowych i transportowych oraz mieć fundamentalne wykształcenie związane z opracowywaniem procesów logistycznych. Logistyk nadzoruje również wszelkie czynności związane z odbiorem i dostawą ładunku, czyli np. przeładowaniem, cłem, przepakowaniem, sortowaniem, inwentaryzacją czy kontrolą jakości. Spedycja stanowi pewną część logistyki i jest raczej procesem pośredniczenia i organizacji transportu w oparciu o ofertę zaprzyjaźnionych partnerów.

Jak zamówić usługi spedytora?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy z wieloletnim doświadczeniem, która oprócz usług spedytorskich oferuje także te logistyczne i przewozowe w zakresie własnej floty. TSL Nordic to firma transportowo-spedycyjna o ugruntowanej pozycji na rynku, która ma za sobą realizację setek zleceń. Marka cieszy się dużym uznaniem zarówno pod względem szybkości dostawy, efektywności, bezpieczeństwa, jak i poziomu świadczonych usług. Aby skorzystać z wiedzy i doświadczenia spedytora wystarczy skontaktować się z działem obsługi klienta. Oferta dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb klientów, co niewątpliwie jest jej ogromnym atutem.

No Comments

Post A Comment

Szybki kontakt!
+
Wyślij!