Spedytor – kto to? Czym się zajmuje? Podpowiadamy

Opublikowano: | Autor:

Praca jako spedytor

Powodzenie i bezpieczeństwo transportu drogowego, lotniczego i morskiego zależne jest od wielu czynników, w tym od pracy spedytora. Kto to jest? Czym się zajmuje? Jakie są jego czynności spedycyjne? Sprawdź i zdecyduj się na rozwiązanie najlepsze dla Twojej firmy.

Spedytor kto to jest?

Kim jest spedytor? To osoba, która realizując szereg czynności spedycyjnych, gwarantuje przeprowadzenie przewozu ładunków w sposób terminowy i bezpieczny, uwzględniając wszelkie mogące pojawić się w jego trakcie niedogodności. Czym zajmuje się spedytor? Jego głównym zadaniem jest zaplanowanie całej trasy, jaką pokonuje transport zarówno towarów, jak i przewozu osób. Usługi spedycyjne mogą być świadczone przez osoby fizyczne i prawne, które mają odpowiednią wiedzę w zakresie organizacji przewozu ładunków oraz wszelkich kwestii okołospedytorskich. Spedytor międzynarodowy to najczęściej pośrednik, dzięki któremu zorganizujesz każdy transport – zarówno lądowy, jak i lotniczy czy morski.

Spedytor międzynarodowy – co robi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spedytor drogowy ma obowiązek organizować dowóz, załadunek, rozładunek, ewentualny przeładunek i przemieszczenia ładunku w docelowe miejsce. Spedytor międzynarodowy świadczy te usługi w ruchu międzynarodowym. Dlatego obowiązuje go znajomość prawa transportowego krajów, do których oraz przez które przewożony jest dany ładunek. Sprawdźmy, czym od początku do końca zajmuje się spedytor. W pierwszym etapie kontaktu ze spedytorem z pewnością należy postawić na doradztwo. Fachowe porady dotyczące wyboru odpowiedniego środka transportu, jego czasu i zakresu z pewnością będzie bezcenne i pozwoli przygotować się na ewentualne niedogodności lub nieoczekiwane sytuacje. Jeśli skorzystasz z usług doświadczonej firmy, takiej jak TSL Nordic, Twoja firma przygotowana będzie na wszelkie ewentualności, a wielu z nich unikniesz już na samym początku.

Kolejnym niezwykle ważnym momentem jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Co na tym etapie robi spedytor? Powinien zadbać o wszelkie zezwolenia i konkretne dokumenty, które wymagane są w kraju dostawy i odbioru przesyłki. Spedytor zazwyczaj nie posiada własnej floty. Korzystając z ofert zaprzyjaźnionych partnerów, organizuje on transport na terenie kraju lub poza jego granicami. Do jego obowiązków należy zatem zawieranie umów z firmami świadczącymi usługi przewozowe. W ramach oferowanej usługi niezbędne będzie również przygotowanie samych artykułów do przewozu. Na tym etapie wykonane zostanie pakowanie, oznakowanie przesyłek, załadunek oraz wcześniejsza kontrola jakości. Opis stanowiska spedytora obejmuje monitorowanie każdego etapu samodzielnie lub za pośrednictwem wyznaczonych, kompetentnych osób.

Kolejnym etapem jest trzymanie pieczy nad rozładunkiem towaru w miejscu docelowym z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa. Jeśli ładunek transportowany jest za granicę, niezbędne będzie również dopełnienie formalności związanych z odprawą celną oraz ubezpieczenie ładunku. Zakres obowiązków spedytora międzynarodowego obejmuje także zorganizowanie transportu powrotnego, by ciężarówka nie wracała pusta, niewykorzystana. Spedytorów możemy podzielić na kilka grup. Są to spedytorzy samochodowi, morscy, kolejowi, rzeczni oraz celni. Każdy z nich ma określone obowiązki i może pomóc w innym zakresie. Warto zatem postawić na osobę lub firmę, która specjalizuje się w konkretnym segmencie lub takiej, w której zakresie są wszystkie rozwiązania dające Ci jeszcze większe możliwości spedycyjne.

Spedytorna czym polega jego zakres obowiązków:

  • organizacja przewozu ładunków,
  • wybór środka transportu,
  • przygotowywanie szczegółowej dokumentacji transportowej,
  • obsługa ubezpieczeniowa przesyłek,
  • ewentualna odprawa celna,
  • odbiór i dostarczanie przesyłek,
  • dokładne zabezpieczenie przesyłki na czas przewozu,
  • zawieranie umów przewozowych.

 

Logistyk – czym się zajmuje? Różnice pomiędzy logistykiem a spedytorem

Prawa i obowiązki spedytora oraz logistyka znacznie się różnią. Są to dwa pokrewne, lecz odrębne zawody związane z transportem drogowym, morskim i lotniczym. Zatem czym zajmuje się logistyk? Jest to osoba zajmująca się planowaniem i zarządzaniem procesem transportu. Co, jeżeli chodzi o zakres obowiązków? Logistyk ma za zadanie rozpoznać możliwości trasy, opracować plan dostaw z zachowaniem wszelkich wytycznych i regulacji dotyczących transportu w danym rejonie kraju lub świata. Osoba taka musi mieć obszerną wiedzę z zakresu prawa drogowego, technologii przeładunkowych i transportowych oraz mieć fundamentalne wykształcenie związane z opracowywaniem procesów logistycznych. Logistyk nadzoruje również wszelkie czynności związane z odbiorem i dostawą ładunku, czyli np. przeładowaniem, cłem, przepakowaniem, sortowaniem, inwentaryzacją czy kontrolą jakości. Spedycja stanowi pewną część logistyki i jest raczej procesem pośredniczenia i organizacji transportu na podstawie ofertę zaprzyjaźnionych partnerów. Opis zawodu, jakim jest spedytor, można więc zamknąc w konkretnych oraz sprecyzowanych ramach.

Jak zamówić usługi spedytora?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy z wieloletnim doświadczeniem, która oprócz usług spedytorskich oferuje także te logistyczne i przewozowe w zakresie własnej floty. TSL Nordic to firma transportowo-spedycyjna o ugruntowanej pozycji na rynku, która ma za sobą realizację setek zleceń. Marka cieszy się dużym uznaniem zarówno pod względem szybkości dostawy, efektywności, bezpieczeństwa, jak i poziomu świadczonych usług. Aby skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia, wystarczy skontaktować się z działem obsługi klienta. Dokładnie przedstawi, jakie obowiązki posiada spedytor międzynarodowy. Oferta dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb kontrahentów, co niewątpliwie jest jej ogromnym atutem.

Jak zostać spedytorem?

To pytanie wbrew pozorom jest istotne nie tylko dla przyszłych pracowników branży, ale także ewentualnych kontrahentów. Dzieje się tak z prostego powodu. Jeśli klienci zdają sobie sprawę z faktu, co powinien wiedzieć spedytor oraz jak dużą wiedzę musi posiadać, łatwiej przyjdzie im powierzyć transport w jego ręce. W spedycji pracę można zacząć na różne sposoby. Jednym z nich jest ukończenie odpowiedniej szkoły lub kursu, drugim nabycie umiejętności bezpośrednio w firmie spedycyjnej. W TSL Nordic dbamy, aby osoby takie przyuczać do zawodu w sposób maksymalnie profesjonalny. Wyszkolony przez nas spedytor dokładnie wie, na czym polega jego praca. Dopiero kiedy, zostanie pozytywnie oceniony w ramach wewnętrznych procedur, może przystąpić do działań na “spedycyjnym froncie”. Dzięki temu posiadamy kompetentnie wyszkoloną kadrę, złożoną z ekspertów o systematycznie rosnącym doświadczeniu.

Cechy dobrego spedytora

Nie wystarczy wiedzieć, jak zostać spedytorem międzynarodowym. Trzeba posiadać także pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Na pierwszy plan wysuwają się zdolności organizacyjne, umiejętność negocjacji, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy też odporność na stres. Pomocne w pracy okażą się dodatkowo podzielność uwagi i charyzma. Każdy, kto wie, na czym polega praca spedytora, dopisze również do tej listy zdolność myślenia analitycznego i strategicznego. Wyraźnie widać, że osoby wybierające działalność w branży spedycyjnej muszą przygotować się na wiele wyzwań. Za sporą odpowiedzialnością idzie jednak stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenie. Co ważne w dużej mierze zależy wyłącznie od zaangażowania pracownika. Poprzez konkretne działania spedytor może wpłynąć na ilość obsługiwanych zleceń, co wpływa bezpośrednio na jego miesięczne zarobki.

W spedycji liczą się języki obce

W dość obszerny sposób wyjaśniliśmy już, co to jest spedycja i jakie zadania ma spedytor międzynarodowy i choć do tej pory nie padło to bezpośrednio, jasne jest, że w tej branży liczy się znajomość języków obcych. Którymi językami najlepiej władać? Na pewno przydatny okaże się angielski, bo jest powszechnie znany. Uznaje się go za międzynarodowy sposób komunikacji. Niemniej trudno wskazać jednoznacznego faworyta, ponieważ wiele zależy od rynku, na którym głównie skupia się spedytor. To, co jest charakterystyczne dla zachodniej Europy, czyli znajomość angielskiego, będzie umiejętnością znacznie bardziej marginalną na wschodnich krańcach kontynentu. Z tego powodu często większym atutem okazuje się znajomość słownictwa typowego dla danego regionu. Niekiedy lepiej skupić na pobieżnej nauce wielu języków, niż poświęcać czas perfekcyjnemu opanowaniu jednego.

Narzędzia wykorzystywane w pracy spedytora

Kiedyś spedycja opierała się o np. faks, dziś to już zdecydowanie za mało. Spedytor to ktoś, kto w swojej codziennej działalności wykorzystuje innowacyjne narzędzie cyfrowe. Mogą przyjąć formę m.in. nowoczesnego oprogramowania. Poza tym kluczowym czynnikiem stały się giełdy transportowe. Oferują praktycznie jednoczesną możliwość kontaktu z tysiącami dostawców, co ułatwia skuteczne gospodarowanie flotą pojazdów oraz towarami. Poza tym przydatne okazują się strony internetowe z np. planerami lub informacjami o przepisach wjazdu do danego kraju. Oczywiście wśród podstawowych atrybutów nadal pozostaje telefon. Różnica polega jednak na tym, że obecnie smartfony stanowią małe komputery, a tym samym stały się mobilnymi centrami dowodzenia. Dzięki nim łatwiejsze jest nie tylko zrozumienie, na czym polega spedycja, ale także skuteczne praktykowanie w tej branży.

Dobra spedycja wymaga odpowiedniego zaplecza

Jak widać, aby zostać pracownikiem spedycji trzeba spełnić sporo warunków, dlatego spedytor zalicza się do wykwalifikowanego personelu. Potrafi on sprawnie poruszać się po wielu tematach. Musi wykazać się dogłębną wiedzą w zakresie dużej liczby zagadnień. Niemniej istotna jest także firma, jaką reprezentuje spedytor. Decyduje ona nie tylko, czym zajmuje się konkretny pracownik, ale także zapewnia niezbędne wsparcie w trudnych momentach. Doświadczone przedsiębiorstwa potrafią skutecznie reagować na kryzysowe sytuacje, a te systematycznie występują podczas przewożenia towarów. Nic w tym dziwnego, niekiedy przecież transport musi przejechać przez granice i terytorium kilkunastu krajów. Często są to państwa spoza UE, co nakłada na firmę spedycyjną dodatkowe wymagania. Podsumowując, w spedycji liczy się zarówno jednostka, jak i przedsiębiorstwo, dlatego warto zaufać doświadczonym pracownikom oraz markom.

No Comments

Post A Comment

trzy + 3 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!