Co to jest spedycja i czym się zajmuje? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania mogą uzyskać przede wszystkim studenci logistyki – jednego z najpopularniejszych obecnie kierunków, znajdujących się w ofercie edukacyjnych wielu polskich szkół wyższych. Pozostałym osobom pozostaje natomiast poszukiwanie alternatywnych źródeł wiedzy. Jednym z nich może być nasz blog i niniejszy wpis, w którym krótko postaramy się scharakteryzować spedycję i jasno wytłumaczyć, na czym polega. Zapraszamy więc do lektury!
Spedycja, czyli planowanie trasy jazdy i nie tylko
Działalność skupiona na organizacji transportu różnego rodzaju towarów – tak zwięźle należałoby odpowiedzieć na pytanie, czym jest spedycja. Co to jednak oznacza w praktyce? Do najważniejszych zadań osób wykonujących pracę spedytora należy przede wszystkim analizowanie wszystkich, możliwych tras prowadzących do punktu rozładunkowego. Najważniejsze jest przy tym, aby wybrana została ta, która zapewni kierowcy największe bezpieczeństwo, a przy tym pozwoli mu dotrzeć we wskazane miejsce możliwie jak najszybciej. Spedytorzy odpowiadają również m.in. za dopasowanie środka transportu wobec rodzaju i wielkości danego ładunku, jego ubezpieczenie czy utrzymywanie kontaktu z kierowcami lub przewoźnikami, gdy przebywają oni w trasie. Spedycja wymaga więc nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też znajomości aktualnie obowiązujących przepisów i prawa zarówno polskiego, jak i panującego w innych krajach, gdy dana firma decyduje się świadczyć swoje usługi także poza ojczyzną.
Zlecenie spedycyjne – jakie informacje powinno w sobie zawierać?
W trakcie wspomnianych na wstępie studiów logistycznych już na wczesnym ich etapie wykładowcy na pewno przekazują swoim słuchaczom informacje na temat tego, co to jest zlecenie spedycyjne. My także jesteśmy do tego zobowiązani, gdyż jest to szczególnie istotny termin. Należy więc wspomnieć, że zlecenie spedycyjne nie ma jednej formy, gdyż można przekazać je nie tylko ustnie, ale też z wykorzystaniem telefonu czy urządzenia elektronicznego z dostępem do Internetu. Znaleźć się w nim powinny natomiast takie informacje, jak: daty oraz miejsca załadunku i rozładunku, charakterystyka przewożonego towaru, forma jego zabezpieczenia, oszacowana wartość, poziom niebezpieczeństwa ładunku w przypadku ładunków ADR, kwota frachtu i termin płatności. Zlecenie spedycyjne najczęściej przybiera postać dokumentu PDF, którego akceptacja przez zleceniodawcę oraz zleceniobiorcę stanowi początek współpracy, mającej na celu przewiezienie ładunku klienta danej firmy dokładnie tam, gdzie sobie tego zażyczy.
No Comments