Co to jest TSL?

Opublikowano: | Autor:

tir1

Branża TSL ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarki. Co kryje się pod tym skrótem? Nic innego, jak pierwsze litery trzech słów – transport, spedycja i logistyka. Sektory te wspólnie umożliwiają przewóz nie tylko ładunków, ale także ludzi i obejmują szereg aspektów, dzięki którym cały proces może odbywać się bezpiecznie, sprawnie i, co najważniejsze, zgodnie z prawem. Sprawdź, czym tak naprawdę jest branża TSL.

Branża TSL – co to jest i jakie są jej zalety?

Wiesz już, że sektor TSL obejmuje transport, spedycję i logistykę. Pod te pojęcia podchodzą dodatkowo dziesiątki innych elementów, w tym między innymi obsługa przewozu od czynności przygotowawczych, aż do rozładunku, nadzór nad infrastrukturą, organizacja transportu czy zarządzanie zespołem bardzo często składającym się nawet z tysięcy pracowników. Aby ułatwić Ci zrozumienie zakres branży TSL, przygotowaliśmy szczegółowe omówienie każdego z jej aspektu, czyli transportu, spedycji i logistyki.

Transport – podstawa branży TSL

Transport to po prostu przewóz ładunku lub osób z punktu A do punktu B – destynacja może znajdować się w pobliskim mieście, na drugim końcu Polski, a nawet w innym kraju Europy czy świata. Odbywa się on przy użyciu konkretnych środków, np. samochodu ciężarowego, statku, pociągu lub samochodu. Element branży TSL możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • transport pasażerski, który dzieli się dodatkowo na uniwersalny lub wyspecjalizowany,
  • transport towarowy, czyli przewóz dóbr materialnych.

Transport w sektorze TSL można również podzielić ze względu na środowisko przewozu towarów lub osób. Wyróżniamy:

  • transport lądowy (naziemny, podziemny i nadziemny oraz szynowy i bezszynowy)
  • przesyłowy (przenośnikowy, przewodowy i rurociągowy),
  • wodny (śródlądowy i morski),
  • powietrzny, czyli lotniczy.

Transport dzieli się także w zależności od sposobu, w jaki jest przewożony ładunek, czyli ciągły i nieciągły, ze względu na dostępność dla użytkowników – indywidualny i publiczny oraz na krajowy lub międzynarodowy.

Spedycja – czym jest element sektora TSL?

Kolejnym elementem sektora TSL jest spedycja, która obejmuje przede wszystkim wszelkie czynności niezbędne do zorganizowania transportu ładunku. Osoba specjalizująca się w przygotowaniu przewozu to spedytor – odpowiada ona między innymi za stworzenie dokładnego planu obejmującego trasę, załadunek i rozładunek oraz ewentualny przeładunek oraz dowóz do wskazanej destynacji. Spedycja zajmuje się także zebraniem niezbędnej do zgodnego z prawem transportu dokumentacji, czyli listów przewozowych, pozwoleń czy ubezpieczeń. Głównym celem tego elementu branży TSL jest zadbanie o jak najbardziej ekonomiczny i sprawny przewóz oraz zaproponowanie klientowi optymalnego środka transportu.

Logistyka w branży TSL

Ostatnim elementem TSL jest logistyka, czyli zadbanie o bezpieczeństwo i terminowość przewozu. W tym celu niezbędna jest ścisła i nieustanna współpraca ze spedytorami – wspólnie zespół może zagwarantować klientom doręczenie ładunku w nienaruszonym stanie prosto pod wskazany adres i w określonym terminie. Logistyka zajmuje się także oceną ryzyka i opłacalności zlecenia oraz bezpośrednim kontaktem z firmami, które chcą skorzystać z usług przewoźników.

No Comments

Post A Comment

15 + czternaście =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!