Praca jako kierowca C+E

Opublikowano: | Autor:

tir

Praca w charakterze kierowcy C+E, często nazywanym kierowcą TIRa, jest dość monotonnym, ale i całkiem dobrze opłacanym zajęciem, do którego niepotrzebne jest w zasadzie żadne wykształcenie. To praca dobra dla osób, które lubią prowadzić samochód i za kierownicą czują się komfortowo. W tym zawodzie wymagana jest także umiejętność utrzymania skupienia na wysokim poziomie przez długi czas. Konieczne jest oczywiście ukończenie szeregu kursów oraz zdanie odpowiedniego egzaminu na prawo jazdy. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci pracę jako kierowca C+E. Opowiemy o jej zaletach oraz wadach w taki sposób, byś mógł ustalić, czy jest to praca dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Ile zarabia kierowca zestawów 40t DMC?

Tym, czym zazwyczaj skuszone zostają osoby rozpoczynające swoją przygodę za kierownicą pojazdu ciężarowego, są oczywiście zarobki. Średnie wynagrodzenie na stanowisku kierowcy zestawów 40t DMC wynosi w naszym kraju nieco ponad 4800 zł. Jest to oczywiście kwota netto – czyli właśnie taka suma ląduje na koniec miesiąca w rękach kierowcy. Zarobki mogą różnić się oczywiście od miejsca, w którym podejmuje się pracę. Warto również zaznaczyć, że na taką kwotę mogą liczyć kierowcy poruszający się po naszym kraju. Kierowca międzynarodowy może natomiast zarobić jeszcze więcej – nawet ponad 6000 zł. W przypadku przewozu poza miejscowość, w której mieści się filia/siedziba firmy, kierowca może liczyć dodatkowo na dietę. Tego rodzaju dodatek jeszcze bardziej uatrakcyjnia miesięczny zarobek.

Kto nadaje się na kierowcę C+E?

Mimo że ten zawód wydaje się dość przyjemny, to niewiele osób zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jak wygląda praca kierowcy zestawów 40t DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita). Jest to wiele godzin spędzonych w samotności, bez kontaktu z innymi osobami, podczas których pracownik musi wykazać się bardzo wysokim poziomem skupienia. Chwila nieuwagi za kierownicą może się bowiem skończyć tragicznie. Do pracy jako kierowca stworzone są więc raczej osoby, które można określić mianem samotników. Na pewno nie jest łatwo podjąć taką pracę, posiadając rodzinę. Dzieci kierowców często widują się z nimi jedynie kilka dni w miesiącu, co jest bardzo ciężką sytuacją – szczególnie gdy dzieci są małe. Praca w tym charakterze wymusza bowiem na kierowcach częstą nieobecność w domu.

Kierowca ciężarówki powinien też być osobą przyzwyczajoną do braku różnego rodzaju wygód. Codziennie będzie musiał spędzać wiele godzin w pozycji siedzącej. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że doprowadza to do wielu schorzeń kończyn czy kręgosłupa. Brak ruchu z kolei jest czynnikiem doprowadzającym do nadwagi. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, aby kierowcy poza godzinami pracy dbali o swoje zdrowie i uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną oraz wykonywali ćwiczenia wzmacniające lędźwie.

Nie tylko pokonywanie trasy 

Każdy, kto zastanawia się, jak wygląda praca kierowcy busa lub C+E, powinien wiedzieć także o tym, że nie polega ona wyłącznie na prowadzeniu pojazdu. Jest to też olbrzymia odpowiedzialność zarówno za sam pojazd – jego stan techniczny, jak i zawartość naczepy. Kierowcy są narażeni na mnóstwo stresujących sytuacji – zarówno na drogach, jak i na parkingach. W trasie muszą radzić sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które nie mogą wpłynąć na tempo jazdy oraz z nieuwagą innych kierowców (wspomniane wyżej skupienie), natomiast na parkingu muszą pilnować swojego ładunku. Złodzieje mają coraz więcej pomysłów, jak opróżnić zawartość naczepy po cichu i w szybki sposób. To właśnie kierowca jest odpowiedzialny za stan przewożonego towaru. 

Warto wspomnieć również o szeregu formalności związanych z tzw. papierkową robotą, która zaliczana jest do obowiązków kierowcy. Każdy prowadzący tira musi posiadać przy sobie komplet dokumentów, o które mogą go poprosić: kontrolujący na drodze policjanci, celnicy czy osoby odbierające transport. Właśnie tak wygląda praca kierowcy międzynarodowego.

Warto wspomnieć również o samym załadunku. Oczywiście – kierowca może zazwyczaj liczyć na pomoc osób pracujących na magazynie, z którego odbierany jest towar, jednak koniec końców – to on jest odpowiedzialny za rozmieszczenie ładunku na naczepie, a także odpowiednie i szczegółowe zabezpieczenie go przy pomocy pasów. Jak więc widać – tych obowiązków jest naprawdę sporo.

Wymagania

Jeżeli chodzi o formalne wymagania stawiane przed przyszłymi kierowcami, to przede wszystkim należy posiadać prawo jazdy kategorii C+E, kurs na przewóz rzeczy, a także ważne badania psychologiczne potwierdzające zdolność do pracy w takich warunkach. Pracodawcy przychylniej patrzą oczywiście na kierowców posiadających doświadczenie w branży. W przypadku transportu międzynarodowego naturalnie mile widziane będzie również znajomość języka angielskiego – przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Jak widać, przed rozpoczęciem pracy trzeba poświęcić trochę czasu na uzupełnienie swojego CV. Mamy nadzieję, że nasz tekst wyczerpał poruszany temat i jeśli zastanawiałeś się, jak wygląda praca kierowcy międzynarodowego, to Twoja ciekawość została zaspokojona.

No Comments

Post A Comment

dwanaście − cztery =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!