Rozwój transportu i spedycji na terenie Polski

Opublikowano: | Autor:

transportmiedzynarodowy2

W Polsce regularnie powstaje bardzo wiele firm związanych z transportem. Dostrzec to można, wjeżdżając do jakiegokolwiek miasta, gdzie place wypełnione ciężarówkami to normalny widok. Niemniej jednak jest to domena nie tylko miast, bowiem na terenach wokół, a nawet w wielu mniejszych miejscowościach również można uświadczyć widoku sporej liczby rozmaitych firm transportowych, nie wspominając już o setkach ciężarówek spotykanych każdego dnia na polskich drogach. Co sprzyja tak dynamicznej ekspansji firm transportowych i spedycyjnych?

1. Zapotrzebowanie na transport towarów

 

Jeżeli chodzi o firmy spedycyjne, wzrost ich liczby jest oczywiście efektem popytu na usługi spedycyjne. Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a konsekwencją tego jest coraz większa liczba zakładów produkcyjnych oraz magazynów. Wiąże się to oczywiście z koniecznością transportu wytwarzanych przez nie dóbr w różne miejsca docelowe, zarówno w granicach naszego państwa, jak i poza nimi. Nie ma się zatem co dziwić, że spedycje transportowe są tak częste.

2. Mały udział kolei w transporcie

 

Nie brakuje krytyków transportu drogowego, którzy jako lepszą alternatywę wskazują transport kolejowy. Kolej nie jest jednak w stanie sprostać potrzebom polskich przedsiębiorstw, głównie ze względu na niezadowalający stan infrastruktury. Przewóz towarów przy pomocy kolei ma pewne ograniczenia, takie jak choćby brak możliwości dotarcia do wszystkich zakątków kraju.

Natomiast firma transportowa wykorzystująca pojazdy drogowe nie musi obawiać się tego typu utrudnień, gdyż transport ładunków z użyciem ciężarówek jest możliwy niemal wszędzie, ze względu na gęstą sieć drogową na terenie całego kraju. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii polskich dróg.

3. Rozbudowa sieci dróg szybkiego ruchu

 

Jak wiadomo infrastruktura drogowa w Polsce, w porównaniu z Europą Zachodnią, nie stoi na wysokim poziomie, jednak stan ten wciąż ulega poprawie. Każdego roku o kilkaset kilometrów wydłużana jest sieć autostrad i dróg ekspresowych, co znacząco wpływa na polepszenie warunków pracy w transporcie drogowym. Modernizowane są też drogi wojewódzkie oraz lokalne, dzięki czemu dotarcie do punktu docelowego staje się coraz bardziej komfortowe.

Z całą pewnością korzysta na tym spedycja krajowa, dlatego też tak długo, jak będą rozbudowywane drogi szybkiego ruchu, przybywać będzie spedycji transportowych w Polsce.

No Comments

Post A Comment

dziewiętnaście − jedenaście =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!