Co to jest transport ponadgabarytowy?

Opublikowano: | Autor:

tranzyt2

Branża TSL w codziennej pracy trafia na wiele wyzwań. Jednym z nich jest transport ponadgabarytowy, zwany także przewozem ponadnormatywnym. Jak sama nazwa wskazuje – jest to przewożenie ładunków o dużych, wykraczających ponad normę rozmiarach, który jest ściśle regulowany prawnie. Co za tym idzie – transport tego typu towarów wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych. Jakie są jego wymiary, jakie formalności trzeba dopełnić przed wyruszeniem w trasie i które towary mogą być przewożone? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w przygotowanym artykule.

Czym jest przewóz ponadnormatywny?

Przewóz ponadnormatywny, czyli transport ponadgabarytowy, jest nazywany również nienormatywnym. Nie bez powodu – pojęcie to dotyczy dostarczenia ładunków, których wymiary są większe niż te określone w przepisach regulujących prawo pojazdów poruszających się na co dzień po drodze. Co istotne, ładunki wielkogabarytowe mogą być nie tylko przewożone drogą lądową, ale także morską.

Transport ponadgabarytowy – wymiary

Ładunki wielkogabarytowe mają wymiary większe niż następujące:

  • szerokość – 2,5 m,
  • wysokość – 4 m,
  • długość naczepy – 16,5 m lub długość przyczepy – 18,5 m,
  • masa – 42 tony.

Wymienione wartości (szerokość, wysokość i długość) obejmują wymiary środka transportowego wraz z towarem, podczas gdy masa to suma wagi pojazdu, ładunku, kierowcy i paliwa.

Transport ponadgabarytowy – przewożone ładunki wielkogabarytowe

Do najczęściej przewożonych ładunków wielkogabarytowych należą: zbiorniki, maszyny rolnicze, elektrownie wiatrowe i inne rozwiązania dla branży energetycznej, ciężki sprzęt drogowy, budowlany i górniczy, konstrukcje stalowe, różne elementy infrastruktury, np. wieże i przęsła mostów, a także magazyny i hale. Tak naprawdę transport ponadgabarytowy może obejmować dziesiątki innych ładunków, a jedynym ograniczeniem w takich przypadkach są możliwości przewozowe floty wybranego przewoźnika.

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych ładunków wielkogabarytowych nie ma możliwości zaplanowania transportu drogowego. Problematyczne okazują się być np. mosty, ronda czy wysokie krawężniki, które zmuszają przewoźników do zaplanowania innej, często o wiele mniej opłacalnej i dłuższej trasy. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z mieszanego przewozu ponadnormatywnego, np. łącząc transport drogowy z morskim czy rzecznym.

Przewozy ponadgabarytowe – przepisy i zezwolenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych

Jak wspomnieliśmy na samym początku – przewozy ponadgabarytowe są ściśle regulowane przez przepisy, a tym samym, aby móc wyruszyć w trasę, niezbędne są odpowiednie zezwolenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych. Formalności uzależnione są od rodzaju samego transportu – w przypadku międzynarodowego jest ich znacznie więcej, ponieważ przewoźnik musi uzyskać od każdego kraju, przez który przebiega planowana trasa, specjalne pozwolenie. W tym celu należy zgłosić się do określonej w przepisach jednostki administracji publicznej. W Polsce jest to między innymi naczelnik urzędu celnego, starosta czy generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Decyzja jest wydawana w ciągu 14 dni.

W celu uzyskania zezwolenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych zarówno w kraju, jak i za granicą, konieczne jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku. Należy podać w nim dane swoje, przewoźnika i osoby, do której jest dostarczany towar, a także informacje na temat terminu planowanego przewozu ponadnormatywnego i pojazdu. Czekając na zezwolenie, warto pamiętać, że najczęściej ładunki wielkogabarytowe mogą być transportowane drogą lądową tylko w nocy. Przed wyruszeniem w trasę niezbędne jest także odpowiednie oznakowanie pojazdu czy dokładne sprawdzenie drogi.

No Comments

Post A Comment

3 × 5 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!