Każde zlecenie przewozu wymaga od spedytora podjęcia wielu decyzji jeszcze na etapie planowania. Trzeba zastanowić się nad przebiegiem trasy, ominąć niewygodne przeszkody lub zwężenia, a także dobrze zaplanować godzinę odjazdu, aby ominąć korki i zatory w głównych arteriach miasta. W przypadku tradycyjnych transportów samochodów czy towaru załadowanego do naczepy problem nie jest zbyt duży. Kłopoty zaczynają się jednak przy realizacji transportu ponadgabarytowego, który jest jednym z najtrudniejszych i stawia przewoźnikowi mnóstwo praktycznych wymagań. Poznajmy je!
Czym jest transport ponadgabarytowy?
Jako ładunek ponadgabarytowy rozumie się przedmioty, których wymiary lub waga przekraczają ogólnie przyjęte normy. Jeśli to nastąpi, przewoźnik będzie musiał spełnić szereg niezwykle restrykcyjnych norm i wymogów, które bardzo precyzyjnie regulują ten proces. Na ten moment, aby zakwalifikować nasze działania jako transport ponadnormatywny, wystarczy spełnić jeden z poniższych wymogów:
- ładunek jest dłuższy niż 16,5 m,
- ładunek jest szerszy niż 2,5 m,
- ładunek jest wyższy niż 4 m,
- ładunek waży więcej niż 42 tony.
W związku z powyższym łatwo zauważyć, że głównie z transportu ponadgabarytowego korzysta się przy przewozie maszyn przemysłowych, budowlanych oraz rolniczych, a także zbiorników czy elementów turbin wiatrowych. Na świadczenie usługi transportu ponadgabarytowego wymagane są certyfikaty i zezwolenia, które upoważniają do realizacji.
Proces logistyczny transportu ponadgabarytowego – planowanie
Proces logistyczny w transporcie ponadnormatywnym rozpoczyna się już w dniu podjęcia zlecenia. Spedytorzy na ustalenie odpowiedniej trasy poświęcają wiele dni i starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć najtrudniejszych elementów infrastruktury. Precyzyjnie sprawdzane są między innymi kąty zakrętów, szerokość ulic, zwężenia, niskie mosty, a nawet stan nawierzchni czy dopuszczalne normy wagowe dla danego odcinka. To jednak tylko część problemów, które wpływają na decyzję wyboru właściwej trasy. Warto wiedzieć, że proces logistyczny transportu ponadgabarytowego zazwyczaj nie równa się trasie najkrótszej.
Często trzeba nadrobić wiele kilometrów, aby przewożony ładunek dotarł do celu bez szwanku, uszczerbków i problemów po drodze. Co więcej – są również takie sytuacje, że na czas przewozu trzeba zamknąć ulicę lub wyciągnąć znaki, ewentualnie przemodelować niektóre ruchome części infrastruktury. Dlatego też czasami trzeba zawiadomić policję o swoich ustaleniach i podjąć kilka wspólnych decyzji.
Transport ponadnormatywny na trasie
Zazwyczaj transport ponadgabarytowy odbywa się nocą, kiedy liczba użytkowników dróg jest bardzo niewielka, tym samym kierowca może sobie pozwolić na swobodę w manewrowaniu. Jest bezpieczniej i znacznie spokojniej. Sam transport zawsze jest prowadzony przez pilota, który stale znajduje się od niego w odległości kilkudziesięciu metrów. Pilot obserwuje teren, sprawdza zgodność stanu aktualnego z założeniami, a także kieruje transportem, gdy ten ugrzęźnie lub gdy kierowca będzie potrzebował pomocy podczas manewrowania w najtrudniejszych miejscach. Do pilota należy również zadanie kierowania ruchem na czas wykonania manewru.
No Comments