Transport ładunków ponadgabarytowych – jak zorganizować

Opublikowano: | Autor:

tir2

Transport ponadnormatywny jest bardzo wymagający dla przewoźnika, który musi wykazać się doświadczeniem, doskonałym planowaniem i rewelacyjną znajomością rynku. Właśnie dlatego transportu ładunków ponadgabarytowych podejmują się jedynie przewoźnicy o ugruntowanej pozycji na rynku. Jedną z takich firm jest TSL Nordic. Marka, której niestraszne są przewozy o największym stopniu trudności i takie, których inni – z różnych powodów – nie mogli się podjąć.

Czym są ładunki ponadgabarytowe?

Ładunek ponadnormatywny jest cięższy lub większy niż bardziej typowy ładunek i z tego powodu jego transport podlega wielu obostrzeniom. Przewoźnik powinien zarówno mieć odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty umożliwiające świadczenie tego typu usług, jak i dysponować pilotem i dokonać idealnego planowania trasy. Na ten moment jako ładunek ponadgabarytowy przyjmuje się przedmioty, które:

  • są dłuższe niż 16,5 m
  • są szersze niż 2,5 m
  • są wyższe niż 4 m
  • są cięższe niż 42 tony

Spełnienie któregokolwiek z powyższych parametrów powoduje, że ładunek zostanie zakwalifikowany do grupy ładunków ponadnormatywnych, w związku z czym zaczną obowiązywać restrykcyjne przepisy regulujące tę formę transportu. Zazwyczaj ładunek o takiej masie lub wymiarach jest spotykany w przemyśle ciężkim, budowlanym i rolniczym.

Przewozy ponadgabarytowe – Planowanie

Najważniejsze przy transporcie ładunków ponadgabarytowych jest planowanie z właściwym wyprzedzeniem. Firmy spedycyjne, w tym także TSL Nordic, planują trasę z najmniejszymi szczegółami na wiele dni przed rozpoczęciem zlecenia przewozu ponadgabarytowego, często nawet wiele tygodni. Spedytorzy oceniają jakość i stan nawierzchni, sprawdzają kąty zakrętów i oceniają zagrożenie wynikające z wyjazdu na przeciwległy pas ruchu. Ponadto szczegółowo sprawdzają ruch na trasie, aby móc ominąć jakiekolwiek korki, dlatego przeważnie decydują się na transport nocą.

Rola pilota ładunków ponadgabarytowych

Największą różnicą między tradycyjnym działaniem logistycznym a przewozem ponadgabarytowym jest obecność pilota na całej trasie przejazdu. Pilot znajduje się zawsze w oddzielnym pojeździe i porusza się kilkadziesiąt metrów przed transportem właściwym. Ta odległość służy do tego, aby móc poinformować kierowcę samochodu ciężarowego o problemach i tym samym zmienić trasę. Ważne jest to, aby pilot jako pierwszy skręcał w wąskie uliczki i oceniał ich bezpieczeństwo. Pilot zatem pełni istotne funkcje, a do najważniejszych czynności pilota ładunków ponadgabarytowych należą:

  • obserwowanie jakości nawierzchni i jej stanu oraz ocena wpływu poszczególnych nierówności na bezpieczeństwo przejazdu,
  • obserwowanie bocznych rejonów drogi podczas manewrów wymagających wyjazdu poza asfaltową jezdnię,
  • stały nadzór nad innymi użytkownikami dróg,
  • ocena bezpieczeństwa w przypadku trudności, np. węższy przejazd, niż przewidywano,
  • możliwość pokierowania ruchem przy problematycznych zwężeniach, ostrych zakrętach lub innych kłopotach,
  • pomoc podczas manewrowania składu ciężarowego oraz wiele innych.

Pilot ładunków ponadnormatywnych musi mieć uprawnienia, które upoważniają go do pilotażu i są obowiązkowe przy tej pracy. Dzieje się tak dlatego, że pracownik pilotując ponadgabarytowy ładunek, musi umieć ocenić wszelkie problemy, jeszcze zanim pojawi się właściwy transport. Zawrócenie dużym składem z ładunkiem ponadgabarytowym będzie wymagało pracy wielu osób przez wiele godzin, dlatego praca pilota ładunków ponadgabarytowych jest niezwykle odpowiedzialna.

No Comments

Post A Comment

6 + trzy =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!