Przewóz żywności stanowi jedno z największych wyzwań w logistyce. Transport tego rodzaju towarów musi być realizowany sprawnie i z zachowaniem licznych wymogów prawnych.
Aby dowiedzieć się, jak zorganizować przewóz artykułów spożywczych w odpowiedni sposób, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Branża spożywcza – wyzwania dla transportu
Jak zadbać o bezpieczeństwo żywności w transporcie? Kluczowe jest pamiętanie o pewnych zasadach. Przede wszystkim o konieczności utrzymania odpowiedniej temperatury, aby zapewnić świeżość produktów. Właściwą wartość do przechowywania i przewozu danego rodzaju towaru wyznacza jego producent.
Jeśli artykuł nie wymaga temperatury poniżej 0°C, trzeba go transportować odpowiednio przystosowanymi pojazdami. Jednak przy temperaturze powyżej 10°C czas przewozu nie może trwać dłużej niż 1 h.
Jakie są inne wyzwania dla transportu branży spożywczej? Odpowiednie przygotowanie środka do przewozu towarów. Kluczowe jest usunięcie z pojazdu resztek poprzednich ładunków, zniwelowanie ewentualnych uszkodzeń powierzchni ładunkowej oraz zadbanie o czystość poprzez zastosowanie odpowiednich środków myjących i dezynfekujących przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Ponadto organizując transport żywności, trzeba zadbać o terminowość. Należy mieć na uwadze, że większość artykułów spożywczych ma krótką datę przydatności. Dlatego trzeba maksymalnie skrócić czas przewozu, aby zachować ich jakość. Nawet nieduże opóźnienie może prowadzić do obniżenia wartości produktów, a w skrajnych przypadkach nawet do ich całkowitego zepsucia.
Jakie są wymogi sanitarno-higieniczne dla transportu żywności?
Istnieją pewne wymogi sanitarno-higieniczne dla transportu żywności. Zgodnie z nimi artykuły spożywcze muszą być przewożone specjalnymi pojazdami, mającymi konstrukcję i wyposażenie dostosowane do typu towarów.
Konieczne jest, aby pojazdy były utrzymane w odpowiednim stanie technicznym, pozwalającym na zachowanie właściwej jakości zdrowotnej żywności. Dodatkowo środki transportu, którymi przewożone są artykuły spożywcze, muszą zostać właściwie oznakowane.
Przewożoną żywność trzeba odpowiednio rozmieścić i zabezpieczyć, aby nie doszło do jej zanieczyszczenia. Jeśli nie jest ona umieszczona w opakowaniach jednostkowych, a bezpośrednie nie stanowią wystarczającej ochrony, zachodzi konieczność zastosowania specjalnych pojemników transportowych lub szczelnych opakowań zbiorczych.
Transport chłodniczy dla branży spożywczej – wymogi
W niektórych krajach UE, takich jak Niemcy, Holandia czy Francja, istnieje obowiązek stosowania urządzeń do rejestrowania i kontrolowania temperatury przewożonego mrożonego lub schłodzonego ładunku. Świetnym przykładem takich sprzętów są termografy, które monitorują pracę agregatów w mroźniach bądź chłodniach. Na terenie Polski wymóg wykorzystywania takich urządzeń dotyczy przewoźników przyjmujących zlecenia od dużych sieci handlowych i niektórych producentów żywności.
Warunki przewozu towarów spożywczych, widnieją w umowie ATP. Obejmuje ona m.in. informacje o maksymalnych dopuszczalnych temperaturach podczas przewozu mrożonych i schłodzonych artykułów oraz klasyfikacji środków transportu dedykowanych do transportu żywności.
Odpowiedzialność za jakość transportu żywności – kto ją ponosi?
W sytuacji, gdy żywność ulegnie uszkodzeniu lub obniżeniu jakości z powodu niewłaściwej temperatury w chłodni, pełną odpowiedzialność ponosi przewoźnik. Kwestia ta jest uregulowana przez Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).
Przewoźnik zobowiązany jest do dochowania wszelkich standardów przewozowych. W przypadku uchybień musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi i utratą zaufania ze strony klientów.
Transport chłodniczy dla branży spożywczej – komu zlecić?
Transport chłodniczy dla branży spożywczej najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie i nowoczesną flotę pojazdów chłodniczych.
Przed nawiązaniem współpracy z danym przedsiębiorstwem warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Kluczowe jest sprawdzenie, czy przewoźnik posiada certyfikaty potwierdzające, że działa zgodnie z odpowiednimi normami.
Ważne jest także poczytanie opinii o firmie. Najlepiej postawić na zaufanych, cenionych specjalistów, którzy zdobywają pozytywne oceny. Warto też upewnić się, jak przewoźnik podchodzi do klientów. Powinien być elastyczny, otwarcie mówić o kosztach usług i zapewniać stałą komunikację.
Profesjonalny transport żywności z TSL Nordic
Wszystkim, którzy szukają profesjonalnej firmy oferującej profesjonalny transport żywności, zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Jesteśmy zespołem doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, którzy przewozem artykułów spożywczych zajmują się od lat.
Posiadamy specjalistyczną flotę pojazdów, przystosowaną do transportu żywności. Nasi kierowcy to przeszkoleni profesjonaliści, którzy wiedzą, jak przewozić ładunki, aby dotarły na miejsce w odpowiednim czasie i nienaruszonym stanie. Jednocześnie zaś przestrzegają wszelkich przepisów regulujących transport żywności.
No Comments