Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym należy pamiętać?

Opublikowano: | Autor:

Transport wojskowy

Każdego dnia drogą lądową, morską oraz powietrzną przewożone są różnego rodzaju towary w nawet najdalsze miejsca na świecie. Wiele z nich nie spełnia jednak wymogów co do ich wielkości, wagi czy kształtu, dlatego rozwiązaniem w tego typu sytuacji okazuje się transport ładunków ponadgabarytowych. Aby jednak został on odpowiednio zaplanowany, a następnie przeprowadzony, warto wcześniej zyskać przynajmniej podstawowe informacje na jego temat, do czego zachęcamy, poświęcając temu zagadnieniu kolejne zdania niniejszego artykułu.

Podstawowe przepisy dotyczące transportu ponadgabarytowego

O transporcie ponadgabarytowym mówimy wtedy, gdy zestaw pojazdów transportowych jest dłuższy niż 16,5 m (naczepa) lub 18,5 m (przyczepa). Do tego szerokość zestawu pojazdowego jest większa niż 2,5 m oraz wyższa niż 4 m. Choć może trudno od razu wyobrazić sobie tak ogromny załadunek, wystarczy wziąć pod uwagę choćby fakt, iż np. mogą być nim poszczególne maszyny rolnicze. Dokonanie ich przewozu nawet na stosunkowo niewielkim odcinku często stanowi nie lada wyzwanie, lecz można dokonać tego z zachowaniem obowiązujących obecnie norm, także tych, dotyczących innych uczestników ruchu drogowego. Z tego właśnie powodu coraz więcej firm świadczy swoim klientom usługę, jaką jest transport ponadgabarytowy w Polsce. Przepisy go dotyczące powinny być doskonale znane każdemu spedytorowi, ponieważ stosowanie się do nich jest konieczne, jeśli chcemy uniknąć wejścia w konflikt z prawem.

Kiedy obecność pilota transportu ponadgabarytowego stanowi konieczność?

Zapoznając się z przepisami dotyczącymi transportu ponadgabarytowego, radzimy wszystkim zwrócić uwagę przede wszystkim na sytuacje, w których zachodzi konieczność wykorzystania pilota. Jeśli chodzi o pojazdy z tzw. grupy nienormatywnej, musi on być obecny, gdy długość, szerokość, wysokość, a także masa całkowita przekraczają kolejno: 23; 3,2; 4,5 m oraz 60 t. Dwóch pilotów powinno być natomiast wykorzystanych, gdy szerokość i wysokość ładunku ulegają zwiększeniu o co najmniej 40 i 25 cm, a masa całkowita wzrasta o przynajmniej 20 t. Sam pojazd powinien natomiast zostać wyposażony m.in. w tablicę oznakowania pojazdu dwa (żółte) światła błyskowe, środki umożliwiające pozostawienie pojazdu przewożącego dany ładunek z pojazdem pilotowanym w kontakcie, a także urządzenia nagłaśniające. W takich warunkach pilot transportu ponadgabarytowego może prawidłowo wypełniać swoje zadanie, ułatwiając przewiezienie danego towaru do wskazanego punktu zarówno zgodnie z prawem, jak i z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, szczególnie ważnej w tego typu sytuacjach.

No Comments

Post A Comment

dwadzieścia − jeden =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!