Karnet ATA – co to jest i kiedy jest potrzebny?

Opublikowano: | Autor:

2151541900

Wszystkie usługi transportowe i logistyczne są regulowane szczegółowymi przepisami oraz prawami. Realizacja ich wymaga więc odpowiednich uprawnień lub dokumentów – listów przewozowych, certyfikatów, pozwoleń czasowych bądź stałych czy Bordero. Wśród nich – w przypadku przewozów międzynarodowych – znajduje się jeszcze jeden dokument, a dokładniej karnet ATA.

Czym w zasadzie on jest? Co daje? Czy karnet ATA w Wielkiej Brytanii jest potrzebny? Na te i wiele innych pytań dotyczących ATA w transporcie odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Karnet ATA i konwencja ATA – co to takiego?

Osoby, które na co dzień mają styczność z transportem międzynarodowym, doskonale wiedzą, co to ATA, jak działa taki karnet i jak można go uzyskać. Jednak ludzie rozpoczynający działania w tym obszarze dopiero zdobywają informacje. Warto je szerzyć, gdyż w wielu przypadkach ma ona bardzo duże znaczenie dla przewozu towarów między granicami państw.

Sam karnet ATA (nazwa wywodząca się z akronimu Admission Temporaire/Temporary Admission) można określić mianem „paszportu dla dóbr” lub „paszportu dla towarów”. To specjalny dokument celny, którego zadanie polega na umożliwieniu, usprawnieniu oraz przyspieszeniu procesów odprawy celnej dla towarów i dóbr wwożonych tymczasowo – przykładowo w celach wystawienniczych czy akwizycyjnych. Jest to ułatwienie dla przedsiębiorstw prezentujących swoje produkty na rozmaitych wystawach czy targach. Dzięki temu takie firmy mają możliwość wejść na nowy rynek lub przedstawić klientom nowości, które dopiero wejdą do sprzedaży bez zbędnych formalności.

Wykorzystanie karnetu ATA w transporcie to również oszczędność – dzięki niemu przedsiębiorcy zwolnieni są z opłat celnych czy podatków. Wzór oraz sposób użycia tego dokumentu zostały opracowane przez Radę Współpracy celnej i Międzynarodowe Biuro Izb Handlowych w 1963 roku.

Jeśli natomiast chodzi o konwencję ATA, to służy ona do regulacji wydawania wymienionych wyżej karnetów, która powstała w Stambule 26 lipca 1990 roku.

Karnet ATA w praktyce

Jak już wspomnieliśmy przy definicji ATA, karnet umożliwia zwolnienie z opłat celnych i podatków wwóz towarów, które mają być wystawione przykładowo na wystawach, na imprezach charytatywnych, targach czy kongresach.

Do tej grupy produktów kwalifikują się m.in. wszelkie próbki towarów, które transportowane są w celu przeprowadzenia badań rynkowych (rozpoznania rynku) czy nawiązywania kontraktów handlowych z nowymi partnerami w branży. W ramach karnetu ATA można przewozić również wszelkie narzędzia służące do wykonywania zawodu, takie jak przyrządy i aparatura badawcza, sprzęt sportowy bądź instrumenty.

Aby uzyskać taki dokument, należy odpowiednio wcześniej zgłosić się z wypełnionym wnioskiem do Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Do niego trzeba załączyć formularze karnetu ATA i dokumenty rejestrowe firmy, a także uiścić odpowiednią opłatę rejestracyjną.

Karnet ATA – kiedy jest potrzebny?

Karnet ATA jest potrzebny każdorazowo, kiedy firma chce bezproblemowo przewieźć towary i próbki w celu zaprezentowania ich podczas targów czy konferencji, a także wtedy, kiedy przewożone przedmioty stanowią narzędzia pracy.

Na karnet ATA nie wwieziemy jednak wszystkiego. Lista dóbr, których zasady nie obejmują, jest długa i znajdują się na niej m.in. wszelkie produkty spożywcze, nasiona, środki ochrony roślin, przedmioty jednorazowego użytku, materiały wybuchowe czy łatwopalne, a także wszelkie towary, które wymagają przetwarzania, naprawy bądź modernizacji.

Wiele osób zastanawia się też, czy karnet ATA do Wielkiej Brytanii jest konieczny. Takie pytania nasiliły się z resztą po wyjściu królestwa z UE. Mimo tego, że UK opuściło wspólnotę, zasady dotyczące ATA nadal tam obowiązują. Co więcej – są one mniej restrykcyjne niż w innych miejscach. Do posiadania ATA będziemy zobowiązani, tymczasowo wwożąc na teren Wielkiej Brytanii towary o łącznej wartości powyżej 1500 funtów.

W jakich krajach jeszcze obowiązuje ATA? Obecnie jest ich 78, w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, Ameryka Północna, Turcja, Kanada, Japonia i wiele, wiele innych.

No Comments

Post A Comment

11 − 7 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!