Plomby transportowe

Opublikowano: | Autor:

transport tir001

Plomby transportowe to bardzo często spotykane elementy na naczepie pojazdu transportowego. Są one elementem zabezpieczającym zawartość naczepy, zazwyczaj występują pod postacią linki bądź naklejki. Linka może być plastikowa lub metalowa. Dlaczego kierowcy decydują na korzystanie z tego rozwiązania? Plomba jest gwarancją tego, że towar znajdujący się na naczepie jest bezpieczny, a jego stan – techniczny oraz ilościowy – nie uległ zmianie. Zerwana plomba transportowa jest z kolei dla kierowcy czymś w rodzaju sygnału alarmowego. Jeśli została uszkodzona, to oznacza, że prawdopodobnie ktoś miał styczność z załadowanym na naczepie towarem. Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym opowiemy sobie o plombach transportowych nieco więcej.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Każdy zawodowy kierowca działający w branży transportowej wie, że podróże po Europie potrafią być pełne niespodzianek. W zasadzie w każdym kraju, niezależnie od tego, czy znajduje się on na wschodzie, czy zachodzie naszego kontynentu, można stać się ofiarą włamania. Złodzieje czyhają na nieuwagę osób odpowiedzialnych za transport na każdym parkingu. Oczywiście, wobec niektórych sytuacji jesteśmy bezradni i czasami nie jesteśmy w stanie zapobiec włamaniu. Plomba na naczepie stanowi sygnał dla kierowcy, że przewożony przez niego towar jest bezpieczny. Jej zerwanie oznacza prawdopodobnie tyle, że ktoś ingerował w zawartość naczepy. Dzięki korzystaniu z plomby celne kierowcy nie muszą w regularny sposób kontrolować stanu swojego transportu. Oczywiście – coraz sprytniejsi złodzieje, chcąc zyskać na czasie, próbują zmylić kierowców i zakładają na naczepy łudząco podobne elementy plombujące. Na szczęście każda plomba posiada swoje własne, unikalne numery umożliwiające kierowcom szybką identyfikację, dzięki której w razie jakichkolwiek różnic mogą podjąć natychmiastową interwencję.

Jak założyć plombę transportową?

Proces zakładania plomby na naczepę powinien zostać wykonany precyzyjnie i bez pośpiechu. Linkę należy przewlec zarówno przez klamry znajdujące się na plandece, jak i kołowrotki napinacza i otwory znajdujące się na tylnym portalu. Pamiętajmy również o tym, aby linka była dość mocno naciągnięta. Nie może wisieć. Oczywiście wskazane jest również dokładne sprawdzenie stanu technicznego linki. Jeśli jest miejscami uszkodzona, kierowca może mieć kłopoty np. podczas kontroli celnej. Samą plombę należy założyć zgodnie z zaleceniami producenta. Ilu producentów – tyle rodzajów plomb, a trzeba zaznaczyć, że różnice pomiędzy poszczególnymi typami bywają znaczące. Należy ją jednak założyć w taki sposób, aby niemożliwe było otwarcie drzwi do naczepy bez jej wcześniejszego zerwania.

Pamiętaj o dokumentach

Do zadań kierowcy należy również dbanie o komplet dokumentów. To właśnie dzięki nim celnicy czy osoby odpowiedzialne za odbiór towaru mogą zweryfikować prawidłowość przeprowadzenia transportu. Pamiętajmy o tym, że brak dokumentacji lub plomba transportowa zdjęta na własną rękę oznaczają automatyczne wszczęcie postępowania przeciwko kierowcy. Warto więc zadbać o swój komfort i po każdym etapie podróży upewnić się, że wszystko się zgadza. Informację o tym, kto i kiedy ma prawo zdjąć plombę, kierowca powinien otrzymać od swojego spedytora. Warto mieć to na uwadze i pozwolić na działanie tylko osobom do tego upoważnionym.

Czasami kierowca spotka się z sytuacją, podczas której policjant kontrolujący jego pojazd nalega na zerwanie plomby. Siłą rzeczy, policja jest organem, który ma do tego pełne prawo. Kierowca powinien jednak w takiej sytuacji zażądać odpowiedniego wpisu do listu przewozowego, który będzie jednocześnie zaświadczeniem zaistniałej sytuacji, dzięki któremu nie zostanie on niesłusznie pociągnięty do odpowiedzialności za zerwaną plombę. Policjant powinien zawrzeć w liście informację dotyczącą numerów starej i nowej plomby oraz napisać imię i nazwisko osoby, która podjęła się zdjęcia elementu.

Podsumowanie

Podsumowując, plomby transportowe to szalenie istotny element każdej podróży kierowcy tira. Są one nie tylko dodatkowym zabezpieczeniem zawartości naczepy, ale i potwierdzeniem tego, że żadne niepożądane osoby nie miały styczności z towarem podczas podróży. Potwierdzenie to jest przydatne zarówno dla samych kierowców, jak i osób zainteresowanych przewozem w celach zawodowych. Celnicy, a także osoby odpowiedzialne za odbiór transportu z pewnością nie będą zadowoleni, gdy zobaczą, że plomba jest uszkodzona albo jej numery się nie zgadzają. Pamiętajmy więc o prawidłowym montażu plomby, posiadaniu w bezpiecznym miejscu kompletu potrzebnych dokumentów oraz systematycznym weryfikowaniu stanu plomby celnej. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nasz transport jest bezpieczny, a nam jako kierowcom uda się uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące plomb transportowych i zawierał odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania. Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi wpisami na naszym blogu.

No Comments

Post A Comment

5 × dwa =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!