Transport pojazdów – co trzeba wiedzieć?

Opublikowano: | Autor:

3

Samochody sprowadzane z zagranicy są w wielu przypadkach znacznie lepszym zakupem niż krajowe. Przeważnie mają lepszy stan, są dobrze wyposażenie i serwisowane na czas przez pierwotnych właścicieli. Niestety, wiele osób nie ma pojęcia jak zabrać się do ich sprowadzenia. Okazuje się, że jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, gdyż na rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się transportem pojazdów. Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu i czy faktycznie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać?

Warto zacząć od wyboru właściwego przewoźnika

To najważniejsze zagadnienie. Nie wszyscy przewoźnicy dysponują autolawetami lub innymi przyczepami zdolnymi do pomieszczenia całego samochodu. Wiele z nich raczej zajmuje się wyłącznie transportem urządzeń czy maszyn, nie zaś pojazdów osobowych. Ponadto należy zapytać o możliwość załadunku w miejscu odbioru i rozładunku w miejscu przeznaczenia. Pamiętajmy, że samochody zazwyczaj są dość kosztowne, dlatego zwróćmy również uwagę na opinie na temat danej marki w internecie i spróbujmy odnaleźć wśród nich podobne realizacje. To ułatwi nam wybór firmy, która zadba o ładunek i dostarczy go w takim stanie, w jakim wyjechał od sprzedawcy lub dostawcy. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy chcemy dokonać zakupu kilku aut naraz. Wówczas musimy wybrać firmę z dobrą renomą ze względu na kosztowny ładunek oraz dysponującą naczepą typu lohr (odpowiednią nawet na 9 samochodów).

Przekaż firmie transportowej wszystkie istotne dane

To bardzo ważny punkt. Przygotowanie dokumentacji jest ułatwieniem dla przewoźnika i w wielu sytuacjach zapewnia łatwą odprawę celną i brak związanych z tym problemów, w tym także kosztownych i nieplanowanych postojów. Na samym wstępie warto przekazać firmie transportowej cel podróży oraz miejsce odbioru samochodu, jak i dokładną godzinę, a także kupowany przez nas pojazd, w tym jego markę, rocznik oraz model. Należy również bezwzględnie przekazać przewoźnikowi informację na temat stanu auta. Sprawne auto jest łatwe w załadunku (może samo wjechać na lawetę), zaś auto niesprawne wymaga dodatkowych urządzeń, które kierowca musi zabrać ze sobą. Przekażmy przewoźnikowi również dokumenty niezbędne do odprawy celnej. Jest to np. dokument potwierdzający nabycie pojazdu w formie umowy kupna-sprzedaży czy też kopię dowodu rejestracyjnego.

Od czego zależy cena transportu?

Koszt transportu zazwyczaj jest wyceniany indywidualnie w każdej firmie. Najważniejsza jest odległość z miejsca docelowego – im leży dalej, tym dłuższa będzie trasa do pokonania co równa się dłuższej podróży i większym nakładom finansowym ze strony firmy transportowej (paliwo, koszty dróg i autostrad). Wielu przewoźników zwraca uwagę również na kraj docelowy i dokonuje wyceny na podstawie ryzyka, dostępności dróg szybkiego ruchu czy miejsc postojowych.

Równie istotny w kwestii ceny będzie także sposób przewozu samochodu czy ewentualne ubezpieczenie lub dodatkowe wymogi podczas rozładunku i załadunku. Firmy mogą inaczej wycenić załadunek auta powypadkowego wymagającego użycia dodatkowego sprzętu w postaci najazdów i wciągarek. Warto także wiedzieć, że taniej będzie wtedy, gdy przyłączymy się do innego zlecenia – wówczas koszty transportu zdecydowanie maleją, gdyż firma transportowa za jednym przejazdem “zbierze” kilka zamówień po drodze. Ma to z oczywistych względów znaczenie jedynie podczas obleganych tras, np. do Niemiec lub Szwajcarii.

No Comments

Post A Comment

cztery × 3 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!