Transport drogowy zimą – 5 rzeczy, o których powinni pamiętać spedytorzy

Opublikowano: | Autor:

widok z gory na kreta droge nad plynaca rzeka przez pokryty sniegiem las

Zimowe opady śniegu i niska temperatura stwarzają szereg wyzwań dla kierowców. W takich okolicznościach nie można się obejść bez zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa, dzięki którym usługa transportowa będzie mogła być świadczona bez przeszkód i przykrych niespodzianek na drodze. Duża masa pojazdu w obliczu ograniczonej widoczności oraz śliskiej nawierzchni wymagają podjęcia odpowiednich działań zarówno w trakcie jazdy, jak i przed jej rozpoczęciem.

Transport drogowy zimą – o czym należy pamiętać przed wyruszeniem w trasę?

Pierwszą kwestią, o której powinien pamiętać każdy spedytor, jest zlecenie kompleksowego serwisu całej floty pojazdów. Szczególnie istotna jest kontrola układu chłodzącego, silnika, ogrzewania postojowego, a także oświetlenia, ze względu na wymagające, zimowe warunki atmosferyczne. Aby transport zimą przebiegał bezpiecznie zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego, należy również bezwzględnie wymienić ogumienie. Choć może się to wydawać oczywiste, w praktyce wiele firm zabiera się za to zbyt późno lub nawet wcale, co oprócz podwyższonego ryzyka wypadku może także skutkować wysokimi mandatami. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku samochodów ciężarowych głębokość bieżnika powinna się plasować na poziomie co najmniej 4 milimetrów.

Jeśli mowa o ogumieniu, nie można zapomnieć o zaopatrzeniu kierowcy w łańcuchy – zwłaszcza jeśli zaplanowana przez nas trasa będzie obejmowała oblodzone odcinki górskie. W trosce o bezpieczeństwo warto zadbać o ich dobrą jakość.

Transport w zimie – o tym musi pamiętać każdy spedytor

Planując transport w zimie spedytor powinien zadbać o możliwie jak największe bezpieczeństwo kierowców. W związku z tym wiele osób obejmujących to stanowisko decyduje się na zainwestowanie w szkolenia mające wyposażyć kierowców w niezbędne umiejętności jazdy w obliczu trudnych warunków na drodze. Mowa tu, chociażby o takich sytuacjach, jak wychodzenie z poślizgu, co wymaga odpowiedniej wiedzy w przypadku pojazdów ciężarowych.

Bez względu na porę roku każdy spedytor musi ponadto posiadać rzetelną wiedzę na temat przepisów dotyczących transportu drogowego zimą, które obowiązują w różnych krajach. Pozwala to uniknąć bardzo wysokich mandatów, które nierzadko sięgają kilku tysięcy euro. Szczególnie warto wziąć pod uwagę przepisy regulujące głębokość bieżnika oraz to, czy w danym państwie istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych w określonych miesiącach.

Co musi wiedzieć kierowca, świadcząc usługi transportu zimą?

Na okres zimowy w branży transportowej powinni się przygotować nie tylko spedytorzy, ale również sami kierowcy. Przed każdą trasą należy dokonać oględzin pojazdu z uwzględnieniem stanu hamulców, układu ogrzewania i odmrażania czy sprawności wycieraczek. Bardzo ważne jest również sprawdzenie poziomu płynu w chłodnicy, ciśnienia w oponach, a także oleju silnikowego. W przypadku świadczenia transportu zimą należy ponadto koniecznie wyposażyć się w zimowy płyn do spryskiwaczy.

Co więcej, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność podczas hamowania, uwzględniając każdorazowo odpowiednią długość drogi dla tego manewru, która ulega wydłużeniu, gdy nawierzchnia jest mokra lub oblodzona. W miarę możliwości powinien unikać nagłego przyspieszania oraz hamowania, a także mocno trzymać kierownicę, aby móc odpowiednio zareagować w niespodziewanych sytuacjach. Bardzo ważna podczas transportu w zimie jest ponadto ostrożność w trakcie zatrzymywania się na poboczu. Trzeba mieć świadomość, że w trudnych warunkach atmosferycznych ryzyko wpadnięcia do rowu jest większe.

No Comments

Post A Comment

jeden × 2 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!