Transport ciężarowy – wady i zalety

Opublikowano: | Autor:

architecture bay boat 326410

Transport drogowy to jedna z najczęściej wybieranych dróg spedycyjnych, której największą zaletą jest niski koszt oraz możliwość dostarczenia towaru bezpośrednio do docelowego miejsca. W transporcie morskim czy lotniczym na pierwszym i ostatnim etapie konieczne jest skorzystanie z transportu lądowego. Ogromną zaletą transportu drogowego jest również możliwość przewozu różnego rodzaju ładunków, także tych niebezpiecznych w ramach spedycji ADR. Sprawdźmy zatem, jakie są wady i zalety transportu drogowego.

Dlaczego warto zdecydować się na transport drogowy?

W ramach transportu lądowego rozróżnić możesz transport drogowy, najczęściej bazujący na samochodach ciężarowych, transport kolejowy oraz specjalistyczny transport rurociągowy. Poznając wady i zalety każdego z nich, precyzyjnie określisz, która droga będzie najkorzystniejsza dla Ciebie i towaru, jaki przesyłasz. W kontekście zalet trudno nie wspomnieć o wciąż rozbudowujących się drogach i autostradach, które sprawiają, że ładunek może dotrzeć w wyznaczone miejsce coraz szybciej. Rozwinięta sieć dróg to także mniejsze koszty eksploatacji, a co za tym idzie również niższe straty związane z naprawą pojazdów. Wszystko to wpływa na ostateczną cenę usługi. Im mniejsze koszty i łatwiejszy proces organizacji, tym taniej dla klienta. Jeśli zatem nie chcesz tworzyć własnej, wewnętrznej floty, to skorzystaj z usług takich firm jak TSL Nordic. Dzięki temu całe ryzyko i koszty przerzucisz na firmę spedycyjną, a sam zapłacisz jedynie za samą usługę.

Zalety transportu drogowego

Wiele osób decyduje się na transport drogowy z uwagi na jego liczne zalety. Pierwszą z pewnością jest możliwość dotarcia praktycznie w każde miejsce zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Doskonale sprawdza się w przypadku krótkich tras i różnej wielkości ładunków. Najczęściej transport ciężarowy wybiera się do przewozu drobnych produktów użytku codziennego, żywności, artykułów budowlanych oraz sprzętów AGD i RTV. Samochody dostawcze oraz ciężarowe wykorzystywane są również przez firmy transportowe realizujące drobnicowe przesyłki do firm, klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Oczywiście można byłoby powiedzieć, że transport lotniczy ma więcej zalet, szczególnie tych związanych z czasem realizacji zlecenia oraz jego bezpieczeństwem, jednakże transport ciężarowy jest o wiele łatwiejszy w organizacji niż lotniczy lub morski. Mniej formalności, większa liczba dostępnych kierowców i wiele atrakcyjnych rozwiązań, z których możesz skorzystać, przemawiają na korzyść transportu ciężarowego.

Niesamowicie istotną rolę w kontekście bezpieczeństwa przesyłki odgrywa jakość samochodów. Dzisiejsze specjalistyczne pojazdy mają windy, podnośniki czy dźwigi, dzięki którym załadunek i rozładunek przebiega o wiele szybciej niż jeszcze kilka lat temu. Dużą zaletą jest również wyposażenie ciężarówek w bardzo dobre zabezpieczenia, dzięki którym ładunek dociera na miejsce bezpieczny bez jakichkolwiek uszczerbków. Pamiętaj, że transport lotniczy czy morski nadal w pierwszym i ostatnim etapie wymaga wynajęcia transportu lądowego. Tym samym dla wielu klientów korzystniej jest całość usługi oprzeć o transport ciężarowy.

Wady transportu drogowego

Choć transport drogowy to wiele zalet, ma też kilka wad. Jedną z nich niewątpliwie jest kwestia dotycząca wszystkich uczestników ruchu drogowego, czyli częste stłuczki i kolizje drogowe. Problem nie musi dotyczyć samego pojazdu przewożącego towar. Wystarczy, że na trasie dojazdowej zdarzy się wypadek, a transport zostanie opóźniony. Kolejną sprawą są nie zawsze łaskawe warunki atmosferyczne. Duże zaspy, grad i burze potrafią skutecznie utrudnić pracę kierowy. Nie bez znaczenia jest również ogromna emisja spalin, jakie generują samochody. Oczywiście nie ma to bezpośredniego wpływu na skuteczność i bezpieczeństwo transportu drogowego, jednakże w negatywny sposób oddziałuje na środowisko. Zwolennicy transportu lotniczego mówią także o długim czasie załadunku ciężarówki mimo wielu udogodnień chociażby w postaci dźwigów. Jeśli rozpatrujemy wady i zalety transportu w Polsce jedynie w kontekście kraju, to a tych kilku wadach można byłoby już zakończyć. Jeśli chodzi o aspekt międzynarodowy, transport ciężarowy poza granicę kraju wymaga również załatwienia kilku formalności w zakresie zaświadczeń i pozwoleń.

Jaki typ transportu wybrać?

Ostateczny wybór środka transportu powinien zależeć od czasu czasu, w jakim towar musi dotrzeć na miejsce, typu i ilości ładunku, miejsca odbioru i dostawy oraz ewentualnych specyficznych warunków, w jakich musi być transportowany. Jeśli nie masz doświadczenia w transporcie drogowym, lotniczym ani morskim, najlepiej całość organizacji powierz firmie z wieloletnim doświadczeniem. Przykładem firmy transportowej, która sprosta wszystkim wymaganiom klienta jest TSL Nordic. Zapraszamy do współpracy.

No Comments

Post A Comment

jeden × jeden =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!