Transport przedmiotów delikatnych, na co zwracać uwagę?

Opublikowano: | Autor:

3

Transport delikatnych przedmiotów jest rodzajem przewozu, do którego z pewnością trzeba odpowiednio się przygotować. Gdy w grę wchodzi transport szkła czy elektroniki, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć zawartość kartonów oraz zadbać o to, aby były one odpowiednio umiejscowione na naczepie. Tylko zadbanie o oba aspekty przygotowania załadunku da nam pewność, że transportowany towar dotrze do miejsca docelowego w idealnym stanie. W tym tekście omówimy sobie metody przygotowania przewożonego towaru w taki sposób, aby transport delikatnych przedmiotów odbył się w jak najlepszych dla nich warunkach. Zapraszamy do lektury!

Jak zabezpieczyć delikatne przedmioty?

Proces transportu delikatnych przedmiotów powinniśmy zacząć od precyzyjnego zabezpieczenia wysyłanego towaru. Jeżeli np. planujemy transport szkła, to warto zadbać, aby każdy element był dokładnie chroniony przed różnego rodzaju wstrząsami, które w naturalny sposób mogą oddziaływać na towary podczas podróży. Warto więc przede wszystkim skupić się na przygotowaniu kartonu, który będzie solidnym zabezpieczeniem dla przewożonych przedmiotów. W miarę możliwości wybierzmy więc odpowiednio gruby karton, który poradzi sobie z ewentualnymi uderzeniami czy otarciami i umożliwi mocne zapięcie pasami zabezpieczającymi (o tym jednak później). W przypadku transportu szkła na pewno warto pomyśleć o wyłożeniu zarówno jego wnętrza, jak i przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami specjalną matą piankową lub folią bąbelkową. Dzięki nim szklane przedmioty nawet podczas wstrząsów związanych z transportem nie będą się o siebie odbijać i prawdopodobnie uda się uniknąć ich stłuczenia.

Dodatkowe zabezpieczenie kartonu z delikatnymi przedmiotami

Niezależnie od tego, czy zamierzasz transportować elektronikę, czy jakiekolwiek inne, delikatne przedmioty, takie jak wspomniane wyżej szkło czy np. porcelana, warto pomyśleć również o dodatkowym zabezpieczeniu samego kartonu. Można to zrobić między innymi przy pomocy mocnej taśmy klejącej, dzięki której karton stanie się solidniejszy, a ryzyko jego otworzenia się w trakcie podróży znacznie się zmniejszy. Po zapakowaniu przeznaczonego do transportu sprzętu i precyzyjnym wypełnieniu wszystkich luk miękkim materiałem należy umiejętnie rozmieścić kartony na naczepie. Tutaj warto przypomnieć sobie o zasadach, które są tak naprawdę uniwersalne, jeśli chodzi przygotowanie ładunku do transportu drogowego. W przypadku przedmiotów cechujących się delikatnością stają się one jeszcze bardziej istotne. Kartony powinny być umieszczane możliwie jak najbliżej siebie. Jeśli nie ma możliwości umiejscowienia ich w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych przerw – warto skorzystać ze specjalnych wypełniaczy. Mogą być wykonane z pianki, styropianu lub nawet niepotrzebnych elementów kartonowych.

Przygotuj karton do spięcia pasem

Oczywiście, w przypadku drogowego transportu sprzętu o delikatnej budowie, każdy karton powinien zostać zabezpieczony specjalnymi pasami. Im mocniej zapniemy pas, tym mniejsze ryzyko tego, że podczas transportu kartony z elektroniką zaczną się przemieszczać po naczepie. Problem polega jednak na tym, że karton po brzegi wypełniony delikatnymi przedmiotami nie może być spięty na tyle mocno, by się zgiąć, bo grozi to uszkodzeniem jego zawartości. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne plastikowe narożniki. Można nimi zabezpieczyć zarówno rogi kartonów, jak i całe krawędzie – właśnie w przypadku zapinania pasów. Jeśli nie dysponujemy takimi narożnikami – trzeba kombinować i umieścić na kartonie inny, twardy materiał, który umożliwi solidne dopięcie pasów, jednocześnie chroniąc karton przed wgnieceniem.

Warto opisać kartony

Ostatnią rzeczą, o której chcielibyśmy wspomnieć, jest opisywanie kartonów. Czynność z pozoru banalna, ale z uwagi na to, że nie zajmuje ona zbyt wiele czasu, a może uratować zawartość przesyłki – warto o niej pamiętać. Jak wiemy, podczas transportu towar przechodzi przez wiele rąk. Nie każda osoba odpowiedzialna za sprzęt na którymś z jego etapów będzie zdawać sobie sprawę lub po prostu pamiętać o tym, co znajduje się w danym kartonie. Czytelny i widoczny opis powinien być dla każdego sygnałem ostrzegawczym, dzięki któremu podejdzie do towaru z należytą uwagą i szacunkiem. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby transport szkła, elektroniki lub jakiegokolwiek innego, delikatnego towaru zakończył się sukcesem – pamiętajmy, by właściwie opisać transportowane kartony. W miarę możliwości można również wskazać, jaką stroną należy kłaść towary na ziemię. Nie chcemy przecież dopuścić do sytuacji, w której delikatne, szklane elementy będą obracać się w powietrzu i wylądują na ziemi do góry nogami.

No Comments

Post A Comment

trzy × 1 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!