Cechy dobrej firmy spedycyjnej

Opublikowano: | Autor:

cars

Organizacja transportu – niezależnie od tego czy ma się on odbyć na terenie naszego kraju, czy ma być międzynarodowy, nie należy do łatwych zadań. Oczywiście, można zająć się tym na własną rękę, lecz znacznie bardziej opłaca się skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, która weźmie na siebie całość formalności oraz odpowiedzialność za ewentualne problemy. W tym tekście postaramy się poruszyć temat spedycji nieco dokładniej i omówić przede wszystkim cechy dobrej firmy spedycyjnej. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci wybrać w późniejszym czasie firmę w pełni dla Ciebie odpowiednią. Zapraszamy do lektury!

Czym w ogóle jest spedycja?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym w ogóle jest spedycja? To szeroko pojęta działalność polegająca na organizacji przewozu danego towaru. Decydując się na współpracę z firmą świadczącą usługi w tym zakresie, możemy więc liczyć na to, że spedytorzy zajmą się wszystkimi szczegółami naszego transportu, a do naszych zadań należeć będzie tylko i wyłącznie przedstawienie swoich wymagań oraz oczywiście płatność. Na dobrą sprawę szerokość przedstawionej oferty jest pierwszą cechą dobrej firmy spedycyjnej, o której warto powiedzieć. Dobry spedytor będzie w stanie zająć się całością projektu, a zleceniodawca nie będzie musiał martwić się o szczegóły. Jeśli firma spedycyjna zaoferuje Ci swoje usługi, ale będzie próbowała przenieść część obowiązków na Ciebie – możesz śmiało szukać innego kontrahenta.

Formalności po stronie spedytora

Naturalnym wydaje się fakt, że załatwienie wszelkich formalności dotyczących tzw. papierkowej roboty oraz szeregu różnego rodzaju zezwoleń, należą do obowiązków spedytora. Kolejną cechą dobrej firmy spedycyjnej jest więc samodzielne załatwienie wszystkich, potrzebnych dokumentów, a także zrobienie tego w taki sposób, aby transport nie napotkał na swojej drodze formalnych problemów. Jak wiemy, przewóz towarów między krajami jest ściśle kontrolowany – kierowcy mogą spodziewać się m.in. kontroli celnej czy policyjnej. Spedytor musi zadbać o to, aby kierowca nie był narażony na stresujące sytuacje, a wszystkie dokumenty były wypełnione prawidłowo. Dzięki temu towar ma znacznie większe szanse na dotarcie do miejsca docelowego na czas, a Twoja firma nie będzie narażona na żadne straty finansowe wynikające z sankcji prawnych. Oczywiście, profesjonalna firma spedycyjna powinna wziąć ryzyko związane z ewentualnym niedopatrzeniem w tej kwestii na siebie i w razie jakichkolwiek problemów zapłacić za kary z własnej kieszeni. Na to również warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy, z którą podejmiesz się współpracy.

Wybór optymalnego środka transportu i trasy

Na barkach spedytora spoczywa również ciężar odpowiedzialności za wybór optymalnego środka transportu oraz najlepszej trasy. Ma to przecież największy wpływ na koszt samego transportu, dlatego spedytor powinien dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości i zaproponować swojemu klientowi najkorzystniejszą ofertę. To, co również cechuje dobrą firmę spedycyjną, to własna flota pojazdów, która pozwala na redukcję kosztów transportu jeśli zleceniodawca nie dysponuje własnym pojazdem. Oczywiście, nie jest to obowiązek i najważniejsza cecha spedytora. Pozwala jednak wierzyć, że jeśli firma posiada własne pojazdy i zatrudnia swoich kierowców, to prowadzi swoją działalność w sposób profesjonalny. Tego typu fakty można zresztą dość łatwo zweryfikować. W jaki sposób? O tym poniżej.

Zweryfikuj swojego spedytora

Żyjemy w czasach, w których branża spedycyjna jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Każdy zleceniodawca może tak naprawdę przebierać w ofertach, dlatego absolutnie nie ma potrzeby podejmowania ryzykownych decyzji i współpracy z niesprawdzonymi firmami spedycyjnymi. W Internecie dostępnych jest wiele giełd transportowych, na których można w wygodny sposób zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych firm. Jeśli spedytor, z którym zamierzasz podjąć współpracę jest naprawdę dobry – możesz mieć pewność, że jego działalność zostawiła po sobie wiele śladów w sieci. Z giełdy dowiesz się m.in., jak prezentuje się profil firmy, jak współpracę z nią oceniają inni zleceniodawcy oraz czy jest to spedycja odpowiednia dla Twojej działalności. Możesz również wstępnie oszacować koszt współpracy i zaoszczędzić w ten sposób sporo czasu, który poświęciłbyś, prosząc o wycenę spedycji kolejne firmy.

Teoria to nie praktyka

Warto pamiętać jednak o tym, że teoria to nie praktyka. Pisząc te słowa, mamy na myśli przede wszystkim to, że nawet setki lub tysiące pozytywnych opinii nie są w stanie dać Ci 100% gwarancji, że spedycja Twojego transportu przebiegnie tak, jak byś sobie tego życzył. Oczywiście, decydując się na współpracę z firmą cieszącą się renomą, redukujemy ryzyko przewozu, który napotka na swojej drodze problemy. Transport jest jednak na tyle skomplikowanym i narażonym na różnego rodzaju sytuacje losowe procesem, że z dobrze przeprowadzonej spedycji możemy cieszyć się dopiero w momencie, gdy towar dotrze na miejsce docelowe. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi już wiesz, jakie cechy powinna mieć dobra firma spedycyjna i na co w związku z tym warto zwracać uwagę. Życzymy trafnych decyzji, współpracy z profesjonalistami i transportu, który melduje się u odbiorcy zawsze na czas.

No Comments

Post A Comment

5 × cztery =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!