Różnice między logistykiem i spedytorem

Opublikowano: | Autor:

Większość osób bez bezpośredniego związku z gałęzią transportu błędnie myśli, że spedycja i transport to dwie nazwy opisujące jedną czynność. Prawda jest jednak zupełnie inna. Spedytor oraz logistyk to dwa odrębne zawody, które mimo pewnych podobieństw, pracują na zupełnie innej zasadzie. Warto poznać z bliska różnice między spedytorem a logistykiem, by nie pomylić się podczas poszukiwania usługodawcy.

Czym zajmuje się logistyk?

Co robi logistyk? W wielkim skrócie – logistyk dba o jak najbardziej logiczne rozplanowanie łańcuchu dostaw. Planuje trasy, w tym także godziny oraz dni tygodnia odpowiednie do realizacji transportu, a także wybiera konkretne rozwiązania, które mogą przyspieszyć dostawę towaru lub obniżyć jej koszt. Obowiązki logistyka są bardzo wymagające i nie każdy jest w stanie pełnić to stanowisko. Wymaga się doskonałej znajomości całej gałęzi transportowej, wiedzy na temat technologii i pojazdów, jak i mnóstwa umiejętności z dziedziny marketingu, ekonomii oraz zarządzania.

Warto wiedzieć, że to, co robi logistyk, ma wpływ na działanie dosłownie całego przedsiębiorstwa. Wybór nieefektywnej trasy może wywołać ogromne straty w firmie sięgające setek tysięcy złotych, podobnie z siecią dystrybucyjną o zbyt niskiej wydajności. Zawsze błędy organizacyjne są opłakane w skutkach – logistyk dba o ich całkowite wyeliminowanie już na etapie planowania. Przewóz niektórych towarów o bardzo niskiej marży jest dla wielu producentów obciążeniem, które może zmniejszyć opłacalność danej działalności. Logistyk musi zapewnić jak najbardziej zoptymalizowaną trasę i warunki przewozu.

Co robi spedytor?

Logistyk planuje sieci dystrybucji i je wizualizuje, spedytor z kolei dokonuje ich realizacji. Co to spedycja? W wielkim skrócie, to firma lub dział zajmujący się bezpośrednią dostawą towarów poprzez przemieszczanie ich w kraju lub za granicą za pomocą specjalistycznych środków transportu, w rozumieniu prawa obowiązującego w danym kraju. Spedytor zajmuje się realizowaniem zleceń przewozu, w tym organizacją transportu, zawieraniem umów, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji czy w ostatecznym rozrachunku nadaniem przesyłki poprzez sieć dystrybucji, dlatego to on stanowi ostatnie ogniwo łańcuchu dostaw.

Co robi spedytor międzynarodowy? Zazwyczaj spedytorem nazywamy firmę spedycyjną, która musi dysponować wszelkimi wymaganymi certyfikatami uprawniającymi do przewozu rzeczy i towaru. Spedytor działający międzynarodowo realizuje dostawy również poza granicami kraju ojczystego, np. w całej Europie lub na całym świecie, przez co jego praca jest znacznie bardziej skomplikowana i wymagająca.

Logistyk a spedytor – poznaj różnice

Między spedytorem a logistykiem są bardzo duże różnice i warto je uściślić na podstawie powyższych informacji. Sama spedycja stanowi część logistyki, lecz jest bardziej wyspecjalizowana w konkretnym zakresie, np. przewozu towaru, czyli dostarczenia go do klienta lub kolejnego miejsca magazynowania. Logistyk z kolei musi zoptymalizować trasę i wziąć pod uwagę sens czasowy czy ekonomiczny i tym samym stworzyć taki łańcuch dostaw, który będzie wydajny i efektywny.

Logistyk a spedytor to dwa, zupełnie różne pojęcia i zdecydowanie warto znać obydwa te zagadnienia. Niewłaściwe użycie tych słów może wywołać sporą konsternację w danej firmie przewozowej, dlatego nie należy używać ich zamiennie, tylko we właściwy sposób.

No Comments

Post A Comment

14 + cztery =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!