Spedycja, a transport – różnice

Opublikowano: | Autor:

tir1

Szereg czynności, którymi na co dzień zajmują się specjaliści z branży TSL, sprawia, że wiele osób używa zamiennie pojęć spedycja i transport. Jak się okazuje – jest to niepoprawne. I choć elementy sektora są ze sobą ściśle powiązane, to jednak każdy z nich obejmuje inne zadania i odgrywa inną rolę w całym procesie TSL. Jakie są różnice między spedycją a transportem? Podpowiadamy!

Wszystko o spedycji

Znaczenie spedycji jest dość proste – jest to działalność, która polega na kompleksowym organizowaniu przewozu ładunku z punktu A do punktu B. Specjalista z tej branży jest nazywany spedytorem (może być on osobą fizyczną lub prawną). Do jego głównych zadań należy przyjmowanie zleceń, wybór i zorganizowanie środku transportu, zadbanie o bezpieczne i terminowe nadanie, odebranie, rozładowanie oraz przeładowanie towaru, a także ubezpieczenie ładunku. Spedycja obejmuje również przygotowanie go do przejścia odprawy celnej i dopełnienie wszelkich formalności związanych z przewozem. Są to między innymi umowy spedycyjne, listy przewozowe czy niezbędne zezwolenia.

Spedycja obejmuje także współpracę z przewoźnikami, którzy zrealizują transport, oraz agentami okrętowymi, portami lotniczymi, jednostkami administracyjnymi, które wydają niezbędne zezwolenia, oraz agencjami celnymi i ubezpieczeniowymi.

Spedycja mieszana

Mówiąc o spedycji i jej znaczeniu, nie można pominąć tzw. spedycji mieszanej. Na czym polega? Na zapewnieniu klientom usług związanych nie tylko z przewozem towaru, ale także szeregu czynności dodatkowych – składowania przesyłki, awizowanie, sprzedaż, przeprowadzenie cesji praw czy podjęcia należności za dostarczenie. W skład spedycji mieszanej, podobnie jak czystej, wchodzi także zawieranie umów, ubezpieczenie ładunku, wybór środka transportu, odprawa celna, udzielanie porad klientom, przygotowanie towaru do transportu i wiele innych czynności. Spedycja mieszana jest odwrotnością spedycji czystej, zwanej także właściwą, która obejmuje wyłącznie działania związane z przewozem wykonywane przez spedytora.

Transport pod lupą

Czym w takim razie jest transport? To nic innego, jak przewóz ładunków z punktu A do punktu B. Co istotne, może odbywać się on różnymi środkami – samochodami ciężarowymi, samolotami, pociągami, a nawet okrętami. Stąd właśnie podział na trzy podstawowe rodzaje:

  • transport lądowy obejmuje przewóz samochodowy i kolejowy,
  • transport wodny obejmuje promy i okręty,
  • transport powietrzny obejmuje samoloty.

Transport lądowy można podzielić dodatkowo na drogowy, kolejowy i rurociągowy oraz podziemny, naziemny i nadziemny, podczas gdy w przypadku transportu wodnego wyróżniamy śródlądowy oraz morski (bliski i daleki).

W przypadku przewozu odbywającego się więcej niż jednym środkiem stosuje się termin transportu mieszanego – kombinowanego, bimodalnego, intermodalnego i multimodalnego. Warto pamiętać, że choć ta część branży TSL obejmuje dostarczenie ładunku z jednego do drugiego punktu, to całą resztą czynności związanych z przewozem zajmuje się spedycja, a nie transport. Co istotne, każde z nich musi przestrzegać norm prawnych i dbać o maksymalne bezpieczeństwo towaru na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie można także zapomnieć o znaczeniu logistyki, która jest ściśle związana z transportem i spedycją.

No Comments

Post A Comment

2 + 17 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!