Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą?

Opublikowano: | Autor:

Fotolia 117545466 Subscription XXLres

Transport międzynarodowy i krajowy jest łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności od samego początku istnienia tego biznesu. Z reguły osoby zajmujące się kradzieżą są tego w pełni świadome i w większości wiedzą, że we wnętrzu danej naczepy znajdują się stosunkowo kosztowne przedmioty, w tym łatwe do sprzedania na rynku wtórnym sprzęty budowlane, AGD czy RTV. Nie dziwi zatem popularność tego procederu wśród złodziei. Co ciekawe, stary wynikające z tego procederu wynoszą nawet 10 miliardów euro w skali roku!

Zacznij od zabezpieczenia naczep

To z oczywistych względów podstawowy element, który należy zabezpieczyć przed aktami wandalizmu, włamaniem i w efekcie kradzieżą. Aby tego dokonać, warto używać niestandardowych elementów zabezpieczających, które nie znajdują się w innych samochodach ciężarowych dostępnych na ulicach. Wówczas złodziej ma największy problem z doborem odpowiedniego środka to jego usunięcia. Dobrze sprawdzają się nietypowe kłódki umieszczone w równie nietypowych miejscach – złodziej straci bardzo wiele czasu zarówno na jej odszukanie, jak i na wybranie właściwej formy jej usunięcia.

Dobrze sprawdzają się także plomby transportowe. Założenie ich ma wydźwięk zastraszający na złodzieja oraz informuje kierowcę o próbach dostania się do wnętrza naczepy. Jeśli próba była nieudana, to kierowca będzie mógł odjechać z niebezpiecznego miejsca i dojechać na inny parking i tym samym uchronić się od utraty cennego ładunku. Bez plomby transportowej zauważenie prób dostania się do środka naczepy jest bardzo trudne.

Wiele firm transportowych stawia na czujnik otwarcia drzwi, który informuje sygnałem dźwiękowym o ich otwarciu. To doskonały wybór w każdym przypadku i warto go stosować niezależnie od okoliczności. W dodatku uchronimy się od prób przejazdu imigrantów wewnątrz naszej naczepy.

Zabezpieczenie całego auta

Niestety, złodzieje widząc problemy z dostaniem się do wnętrza naczepy mogą chcieć ukraść dosłownie cały samochód – wraz z jego ładunkiem. Ochrona przed takimi sytuacjami jest trudna, lecz nie niemożliwa. Po pierwsze, warto zwracać uwagę na otoczenie. Jeśli stajemy tuż przy lesie i przy drodze o niskim nasileniu ruchu w terenie niezabudowanym, możemy spotkać się z próbą kradzieży. Jeśli jednak zdecydujemy się na dłuższy postój na strzeżonym parkingu, nasz ładunek pozostanie bezpieczny. Czasami jest to niemożliwe, dlatego warto stawać autem w sposób utrudniający dostęp wnętrza kabiny lub naczepy.

Dobrze sprawdzają się czujniki GPS. Nie jest to działanie prewencyjne (nie utrudnia kradzieży), lecz ułatwia odzyskanie auta już po jej dokonaniu, często w dosłownie kilka chwil po jej dokonaniu. Zabezpieczenie wyśle natychmiast powiadomienie o ruchu naszego pojazdu, a my będziemy mogli zareagować poprzez zgłoszenie kradzieży do odpowiednich służb.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Tak naprawdę najistotniejsze podczas zabezpieczenia ładunku jest zdroworozsądkowe podejście. Warto na postoje wybierać wyłącznie dobrze oświetlone miejsca, unikać niebezpiecznych dzielnic słynących z rozbojów i kradzieży, a także poświęcić wolny czas na poszukiwanie odpowiedniego miejsca do zaparkowania. Dobrym wyjściem jest również nie ulegać rozmowom z osobami postronnymi, które bez celu wypytują o zawartość ładunku – może to być osoba z kręgu złodziei, która dokonuje wyłącznie wstępnego rekonesansu.

No Comments

Post A Comment

6 + 9 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!