Jak dbać o ciężarówkę?

Opublikowano: | Autor:

Fotolia 66246731 Subscription Monthly M

Od samochodu ciężarowego oczekuje się stuprocentowej niezawodności. Niedopuszczalne są długie postoje wskutek złego utrzymania pojazdu czy zniszczenie ładunku przez źle działający układ hamulcowy. Z reguły firmy transportowe dobrze dbają o swoje środki lokomocji. Pojazdy te stanowią w ich przypadku źródło zarobku, dlatego są dobrze utrzymane i sprawne, gdyż od ich wydajności zależy wykonanie danego zlecenia. Nie wszyscy jednak wiedzą co robić, aby nasza ciężarówka była w stanie pokonać setki tysięcy kilometrów podczas transportowania najcięższych ładunków? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Najważniejsze są badania techniczne i cykliczne kontrole mechaniki

Każdy samochód, również ten ciężarowy i specjalistyczny, ulega zużyciu przez tysiące przejechanych kilometrów i nie da się tego uniknąć. Elementy gumowe parcieją, metalowe zużywają się wskutek tarcia, zawieszenie wybija się na nierównościach, a układ hamulcowy ma utrudnione zadanie przez ogromną pracę podczas hamowania z ciężkim ładunkiem.

Większość uszkodzeń elementów mechanicznych wykryją stacje kontroli pojazdów specjalizujące się w autach ciężarowych oraz serwisy danej marki. Po wjeździe na kanał, pracownicy dokonają oględzin każdego podzespołu i będą w stanie ocenić stan ich zużycia oraz możliwość dalszej jazdy. Warto to robić cyklicznie lub po przejechaniu bardzo długiej lub trudnej trasy. Co ważne, duże serwisy ciężarówek mają dogodne umowy z dostawcami części, dlatego warto wymienić zużyty element na nowy (oryginalny lub zamiennik wysokiej jakości) już podczas pierwszej wizyty. Oczywiście koszty związane z utrzymaniem floty są dość wysokie, dlatego trzeba się przygotować na wymianę którejś części przy w zasadzie każdej wizycie w serwisie. Ma to jednak sens. Dzięki temu unikniemy kłopotliwych awarii w trasie, np. w innym kraju lub na całkowitym odludziu. Koszty naprawy auta za granicą mogą być nieporównywalnie większe niż w Polsce.

Kierowca powinien ocenić kilka elementów jeszcze przed wyruszeniem w trasę

Kilka minut poświęconych na ocenę podstawowych elementów mechanicznych danej ciężarówki może zmienić przebieg całej trasy, dlatego warto to robić. Kierowca powinien ocenić podstawowe części. Należy zacząć od oceny ogumienia – jeśli jest zużyte, ma wystające bąble lub znajdziemy na jej powierzchni pęknięcia, powinniśmy zgłosić to kierownictwu i zażądać wymiany na nowe. Ogumienie ma podstawowe znaczenie w bezpieczeństwie jazdy.

Kierowca będzie w stanie również ocenić stan oleju silnikowego za pomocą bagnetu oraz sprawność żarówek – za brak odpowiednich świateł w niektórych krajach grożą horrendalne kary. Niektórzy kierowcy są również w stanie ocenić stan pracy silnika, w tym utrzymanie właściwych obrotów (brak falowania) czy reakcję na gaz. Warto wsłuchać się w dźwięki stukania i charczenia – zazwyczaj wskazują na rychłą awarię.

Bardzo ważne, lecz często pomijane, jest także zwrócenie dużej uwagi na podłoże pod zaparkowanym samochodem. Jeśli zauważymy jakiekolwiek plamy (poza skraplającą się wodą wskutek pracy systemu klimatyzacji) warto o nich poinformować, szczególnie gdy zauważymy nawet niewielki wyciek oleju. Jazda z silnikiem bez smarowania oznacza dla tej części koniec eksploatacji i ogromne wręcz koszty związane z wymianą najdroższej części danego pojazdu.

No Comments

Post A Comment

16 + osiem =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!