Karta kierowcy – czym jest, jak wyrobić

Opublikowano: | Autor:

Yellow Truck at asphalt road of Poland

Każdy kierowca ma obowiązek posiadania dokumentów, które uprawniają go do prowadzenia auta, takich jak dowód rejestracyjny, prawo jazdy czy polisa OC. W niektórych sytuacjach będziemy potrzebowali również innych dokumentów, do których możemy zaliczyć kartę pojazdu. Czym ona jest i jak ją wyrobić?

Karta kierowcy – co to jest? Wyjaśnienie pojęcia

Karta kierowcy jest dokumentem, którego potrzebujemy w przypadku samochodów wyposażonych w tachograf cyfrowy. Chodzi o auta o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także o pojazdy przeznaczone do przewożenia więcej niż 9 osób razem z kierowcą. Karta kierowcy umożliwia identyfikację kierowcy oraz przypisać mu dane, które zapisywane są przez tachograf cyfrowy. Dokument nie jest ważny dożywotnio, tylko jedynie przez 5 lat, a za jego wydanie odpowiada Polska Wytwórnia Papierów wartościowych.

Jak wyrobić kartę kierowcy online? O czym należy pamiętać?

Wyrobienie karty kierowcy nie należy do nader skomplikowanych czynności, a cały proces możemy przeprowadzić przez Internet. W pierwszej kolejności musimy wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdziemy w sieci na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Istnieje możliwość wypełnienia go w wersji papierowej i wysłania przy pomocy poczty tradycyjnej lub w formie skanu drogą elektroniczną.

Co więcej, wniosek możemy również składać przez specjalną platformę, na której wymagane jest jego potwierdzenie podpisem elektronicznym, logowaniem do swojego konta bankowego bądź profilem zaufanym.

Karta kierowcy – jak wyrobić? Wniosek

We wniosku, który musimy złożyć, ubiegając się o kartę kierowcy, znajdują się rubryki, których wypełnienie jest konieczne, aby odpowiednie osoby mogły go rozpatrzyć. Zawiera on informacje dotyczące powodu ubiegania się o kartę, informacji o prawie jazdy, nasze dane personalne oraz kontaktowe, miejsce na podpis czy fotografię. Powinniśmy jednak pamiętać, że do każdego wniosku trzeba złożyć oświadczenia o zatrudnieniu kierowcy, posiadaniu ważnego prawa jazdy czy miejscu zamieszkania na terenie naszego kraju.

Ile trzeba czekać na wydanie karty pojazdu?

Na wydanie dokumentu maksymalnie musimy czekać 30 dni roboczych, co zazwyczaj odnosi się do sytuacji złożenia wniosku w formie papierowej. Jeśli jednak zdecydujemy się na formę elektroniczną, zdarza się, że karta kierowcy jest już gotowa zaledwie w przeciągu 7 dni.

Jak długo ważna jest karta kierowcy?

Karta kierowcy wydawana jest na okres 5 lat, aczkolwiek nie dłużej niż okres ważności naszego prawa jazdy. W związku z tym musimy pamiętać, by w odpowiednim czasie złożyć wniosek o przedłużenie, co powinno mieć miejsce nie później niż 15 dni roboczych przed upływem jej terminu ważności. Jeśli termin dokumentu minie, nie będziemy mogli prowadzić samochodu, co jest szczególnym utrudnieniem w przypadku pracowników firm transportowych.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub zniszczenia karty kierowcy?

Zdarzają się sytuacje, w których zgubimy lub uszkodzimy kartę kierowcy, dlatego w razie ich wystąpienia mamy 7 dni kalendarzowych na wystąpienie o dokument zastępczy. Wnioski, opłaty oraz cały proces przebiega podobnie, jak w przypadku oryginalnej karty, jednak musimy dołączyć odpowiednie oświadczenie, a w razie kradzieży dokumentu również zaświadczenie zgłoszenia sprawy do odpowiednich służb.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powinna wydać duplikat w ciągu 8 dni od momentu otrzymania wniosku.

Kierowca może kontynuować jazdę bez karty, jednak jedynie przez 15 dni kalendarzowych bądź czas potrzebny na powrót pojazdu do bazy.

Co to jest karta kierowcy i jak ją wyrobić? Podsumowanie artykułu

Karta kierowcy jest jednym z kluczowych dokumentów, które musimy posiadać, jeśli zajmujemy się prowadzeniem samochodów o masie przekraczającej 3,5 tony lub przewozem powyżej 9 osób wraz z kierowcą. Kwestia dotyczy pojazdów wyposażonych w tachograf cyfrowy, a sama karta kierowcy pozwala na jego identyfikację oraz przypisanie mu danych, zapisanych przez urządzenie.

No Comments

Post A Comment

1 + 19 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!