Dla większości osób bez powiązania z logistyką, pojęcie sieci dystrybucji z pewnością nie jest znane. Warto jednak sobie je przybliżyć. Sieć dystrybucyjna to działania mające na celu zrealizowanie dostaw przy pomocy kilku przedsiębiorstw z różnych sektorów. W ramach jednej sieci może współpracować ze sobą wiele firm, które ściśle się nawzajem uzupełniają, tworząc wyspecjalizowany łańcuch dostaw. Jedną z nich zawsze jest firma transportowa. W większości przypadków to właśnie spedycja towaru zamyka sieć poprzez dostarczenie go do odbiorców. Jak przebiegają sieci dystrybucyjne i co warto o nich wiedzieć?
Sieci dystrybucyjne – ogólna charakterystyka i typowe cechy
Sieć dystrybucji polega na dostawie wytworzonych dóbr w miejsca ich dalszej obróbki lub finalnego przeznaczenia, np. do kolejnego sklepu lub już bezpośrednio do odbiorcy. Oznacza to, że łańcuch dostaw zaczyna się już w momencie wytworzenia danego przedmiotu i dostarczenia go w kolejne miejsce, np. do dużej hurtowni. Później z hurtowni dany produkt musi zostać przetransportowany do mniejszych magazynów, aby w ostatecznym rozrachunku pojawić się w sklepach czy w innych firmach.
Stworzenie zoptymalizowanej i wydajnej sieci dystrybucji jest niezwykle ważne dla każdej firmy wchodzącej w jej skład. Przedsiębiorstwa zazwyczaj stawiają na obniżenie czasu dostaw i zmniejszenie liczby współpracujących ze sobą podmiotów, gdyż ilość postojów przeładunkowych zawsze stwarza planowane, lecz bardzo nieefektywne opóźnienia. Łańcuch dystrybucji powinien być jak najkrótszy. Zmniejsza to również końcową cenę danego produktu, gdyż w sieci dystrybucji pojawia się tylko kilka podmiotów.
Rodzaje sieci dystrybucji – różnice, wady, zalety
Z definicji dystrybucja polega na jak najbardziej efektywnym dostarczeniu towarów do docelowych odbiorców poprzez zmniejszanie barier czasowych i geograficznych. Firmy transportowe działają na dwóch różniących się od siebie zasadach, a każda z nich ma zupełnie inne zalety, jak i wady. Wybór konkretnej formy jest jednostkowy i zawsze warto wybrać jak najbardziej dopasowany do naszych aktualnych potrzeb. Wyróżniamy:
- Dystrybucja pośrednia. Dystrybucja w tej formie jest wykorzystywana zdecydowanie najczęściej, gdyż charakteryzuje się znakomitymi czasami realizacji. Polega na stworzeniu sieci dystrybucji z kilku podmiotów, w tym wyspecjalizowanych przewoźników, którzy mają za zadanie dostarczyć produkt do konkretnych odbiorców lub odbiorcy.
- Sieci bezpośrednie są zupełnym przeciwieństwem powyższej. W jej ramach za odpowiednie działania logistyczne, w tym za dostawę towaru do odbiorcy, odpowiada sam producent. Nie wykorzystuje się wówczas firm trzecich, np. wyspecjalizowanych przewoźników. To rozwiązanie ma jedną, wręcz ogromną wadę – firma musi dysponować odpowiednią flotą, co w większości przypadków stanowi dużą inwestycję, która zazwyczaj się nie zwraca.
- Rozróżnia się także sposób składowania wytworzonego towaru. W formie scentralizowanej towar jest dostarczany do odbiorców z jednego centrum dystrybucyjnego. Z kolei w formie zdecentralizowanej towar dostarcza się z wykorzystaniem wewnętrznych lub zewnętrznych składów, magazynów lub wielu centrów dystrybucji, skąd są dopiero wysyłane do klienta.
Okazuje się, że sieć dystrybucji lub łańcuch dostaw to niezwykle istotna kwestia, która w wielu przypadkach ma ogromny wpływ na końcową cenę produktu. Zdarza się, że inwestycja w spedycję przerasta koszty wytworzenia towaru, dlatego warto zadbać o jej jak najkrótszy i najbardziej wydajny przebieg, aby być jak najbardziej konkurencyjnym na rynku.
No Comments