Transport wewnątrzwspólnotowy – co warto wiedzieć?

Opublikowano: | Autor:

1288

Transport wewnątrzwspólnotowy, który świadczymy w naszej firmie, polega na przewozie towarów między krajami należącymi do Unii Europejskiej. Z tego rodzaju usługą związane są przepisy, dotyczące między innymi stawki VAT czy rozliczania się. Z racji tego, że transport wewnątrzwspólnotowy obecnie prężnie się rozwija, warto posiadać rzetelne informacje na ten temat, a także wiedzieć, czym różni się on od transportu międzynarodowego.

Transport wewnątrzwspólnotowy – czym różni się od krajowego i międzynarodowego?

Podstawą do rozróżniania wymienionych rodzajów transportu jest ordynacja podatkowa – zgodnie z nią transport krajowy przebiega wyłącznie na terytorium Polski, natomiast transport wewnątrzwspólnotowy to taki, którego początek i koniec znajdują się w granicach Unii Europejskiej. W przypadku transportu międzynarodowego mówimy natomiast o tak zwanych krajach trzecich, które nie należą do wspólnoty.

To, jak przebiega dana trasa i na jakim terytorium, wpływa wprost na stawkę VAT. Standardowa stawka VAT wynosząca 23% jest powszechnie stosowana w Polsce dla większości transakcji handlowych. W przypadku usług transportowych i spedycyjnych, ta stawka jest również stosowana dla klientów działających na terenie Polski oraz dla osób fizycznych. Przykładem może być firma kurierska świadcząca usługi doręczania przesyłek na terenie kraju dla klientów indywidualnych.

Transport wewnątrzwspólnotowy – stawka VAT i wyjątki od przepisów

Istnieją pewne wyjątki, które dotyczą sytuacji, w których usługobiorcą jest podatnik UE i są związane z jego siedzibą. Jeżeli usługa jest świadczona dla innego stałego miejsca, w którym prowadzona jest działalność, stawka VAT jest określana przez faktyczny adres prowadzenia działalności.

Wielu wątpliwości co do tej kwestii nastręcza również sytuacja, w której usługobiorca nie posiada siedziby ani stałego miejsca świadczenia swojej działalności. Wówczas przy ustalaniu stawki VAT bierze się pod uwagę stałe miejsce zamieszkania lub pobytu podatnika.

Usługa transportowa dla podmiotów z UE, ale spoza Polski

Kategoria N.P. (nie podlega) dotyczy usług świadczonych dla podmiotów z Unii Europejskiej, ale spoza Polski. W takich przypadkach nie ma konieczności doliczania VAT. Przykładem może być polska firma transportowa świadcząca usługi dla niemieckiego klienta, gdzie towar jest dostarczany lub odbierany poza terytorium Polski.

Usługa transportowa dla kontrahenta spoza UE

W międzynarodowych operacjach transportowych często mamy do czynienia z przesyłkami, które przekraczają granice Unii Europejskiej. W takich przypadkach istnieje możliwość skorzystania z tzw. stawki zerowej, czyli 0% VAT. Jeśli nasz klient znajduje się poza granicami UE lub jeśli towar zaczyna lub kończy podróż poza terytorium UE, nie musimy doliczać VAT do naszej faktury. Przykładowo, firma spedycyjna organizująca transport towarów z Polski do Stanów Zjednoczonych będzie stosowała stawkę zerową dla tej transakcji.

Ustalanie stawki VAT dla usługi transportowej, podobnie jak w innych przypadkach, może sprawiać trudność. Warto szczegółowo zapoznać się z odpowiednimi ustawami i rozporządzeniami, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

No Comments

Post A Comment

siedem + 15 =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!