Aby przewieźć dany ładunek z punktu A do B, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które następnie muszą zostać zatwierdzone przez obie strony. Wiąże się z tym bardzo dużo papierkowej roboty, a cały proces znacznie się wydłuża.
Jednak w 2019 roku Polska przystąpiła do Protokołu aktualizującego Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR). Mimo że nazwa może wydawać się bardzo skomplikowana, elektroniczny list przewozowy okazał się dużym ułatwieniem. Jednak wiele osób może nadal zastanawiać się, czym jest eCMR oraz jakie wiążą się z nim korzyści.
eCMR — co to jest?
Liczne zalety płynące ze stosowania elektronicznego listu przewozowego sprawiają, że coraz więcej krajów oraz firm na terenie Europy decyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania. Stanowi on bowiem duże ułatwienie i sprawia, że transport wszelkiego rodzaju ładunków jest dużo szybszy oraz wygodniejszy. Zanim jednak zaczniemy wymieniać zalety, warto bliżej przyjrzeć się, czym jest eCMR.
eCMR nie różni się zbytnio od tradycyjnego listu przewozowego. Jedyną różnicę stanowi fakt, że wystawia się go w formie elektronicznej. Taki dokument określa warunki pojedynczej umowy transportowej. Jest przygotowywany razem z nadawcą oraz przewoźnikiem i stanowi dowód odbioru ładunku przez odbiorcę.
Dokument musi zawierać wszelkie niezbędne szczegóły, takie jak miejsce oraz czas załadunku, rozładunku, a także dane pojazdu, za pomocą którego wykonuje się transport towaru. eCMR jest przygotowywany za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, a jego zatwierdzenie następuje przy pomocy podpisu elektronicznego. Znacznie usprawnia to prace administracyjne.
W jakich krajach obowiązuje elektroniczny list przewozowy?
Na chwilę obecną Konwencję CMR, która mówi o odstąpieniu od papierowej dokumentacji w zakresie transportu na rzecz elektronicznej podpisało 26 państw. Są to niemal wszystkie kraje UE, a ponadto również Norwegia, Rosja, Białoruś, Tadżykistan oraz Turcja. Jest to bardzo ważne, fakt ten oznacza bowiem, że firmy zajmujące się transportem międzynarodowym muszą korzystać z eCMR.
Elektroniczny list przewozowy — zalety
eCMR niesie ze sobą wiele zalet. Sprawia to, że coraz więcej państw oraz firm zajmujących się transportem zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, może usprawnić proces przewozu różnorodnych towarów. Przede wszystkim znacznie skraca wszelkie procedury.
Co więcej, pozwala zapobiec powstaniu zatoru płatniczego. Należy bowiem pamiętać, że wypłata za fracht w przypadku zwykłego listu następuje dopiero po otrzymaniu kopii CMR przez zleceniodawcę. Może to być uciążliwe zwłaszcza w przypadku firm, których kierowcy zjeżdżają do bazy raz na kilka tygodni. eCMR jest z kolei wystawiane od razu po dostarczeniu ładunku. Skraca to czas oczekiwania na należność oraz nie zaburza płynności finansowej, co oddala ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw.
Kolejną zaletą elektronicznego listu przewozowego jest możliwość wystawienia Proof of Delivery, czyli fakturowania usługi. Ponadto to świetne ułatwienie dla obydwu stron. Mogą one na bieżąco śledzić status ładunku w czasie rzeczywistym. Przyspiesza to również znacznie ewentualną procedurę reklamacyjną.
Co jeszcze oferuje elektroniczny list przewozowy? Przede wszystkim znacznie ułatwia archiwizację dokumentów oraz wszelkich informacji logistycznych dotyczących konkretnych ładunków. Jest to znaczna oszczędność papieru, tuszu, a także miejsca potrzebnego na przechowywanie dokumentów. Ponadto wszelkie szczegóły na temat przewozu są zawsze pod ręką.
No Comments