Elektroniczny list przewozowy — zalety
eCMR niesie ze sobą wiele zalet. Sprawia to, że coraz więcej państw oraz firm zajmujących się transportem zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, może usprawnić proces przewozu różnorodnych towarów. Przede wszystkim znacznie skraca wszelkie procedury.
Co więcej, pozwala zapobiec powstaniu zatoru płatniczego. Należy bowiem pamiętać, że wypłata za fracht w przypadku zwykłego listu następuje dopiero po otrzymaniu kopii CMR przez zleceniodawcę. Może to być uciążliwe zwłaszcza w przypadku firm, których kierowcy zjeżdżają do bazy raz na kilka tygodni. eCMR jest z kolei wystawiane od razu po dostarczeniu ładunku. Skraca to czas oczekiwania na należność oraz nie zaburza płynności finansowej, co oddala ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw.
Kolejną zaletą elektronicznego listu przewozowego jest możliwość wystawienia Proof of Delivery, czyli fakturowania usługi. Ponadto to świetne ułatwienie dla obydwu stron. Mogą one na bieżąco śledzić status ładunku w czasie rzeczywistym. Przyspiesza to również znacznie ewentualną procedurę reklamacyjną.
Co jeszcze oferuje elektroniczny list przewozowy? Przede wszystkim znacznie ułatwia archiwizację dokumentów oraz wszelkich informacji logistycznych dotyczących konkretnych ładunków. Jest to znaczna oszczędność papieru, tuszu, a także miejsca potrzebnego na przechowywanie dokumentów. Ponadto wszelkie szczegóły na temat przewozu są zawsze pod ręką.