Rodzaje naczep

Opublikowano: | Autor:

transport3

Przyczepa to element pojazdu drogowego z kilkoma osiami (od 1 do 3), który nie ma własnego napędu i tym samym do jego ciągnięcia wymagany jest pojazd samochodowy. Stanowi zatem osobny pojazd, połączony przeważnie z samochodem za pomocą haku umiejscowionego na jego końcu. Naczepa to zupełnie inny rodzaj przyczepy. Jest „nakładana” na pojazd – przeważnie na ciągnik siodłowy – dzięki czemu duża część transportowanego ciężaru spoczywa na kołach napędowych, jest przeznaczona do transportu dużych obciążeń rzędu dziesiątek ton. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna forma typu naczep.

Naczepy uniwersalne

Aby poznać rodzaje naczep ciężarowych, warto zacząć od wersji uniwersalnej i spotykanej najczęściej. Naczepy uniwersalne są cenione głównie za ich użytkowość, możemy w nich przewieźć praktycznie każdy rodzaj towaru, w każdej formie i w każdym typie. Boki mogą być zasłonięte kurtynami lub firankami, dzięki czemu znakomicie chronią prywatność i rodzaj przewożonego transportu, a także ułatwiają załadunek i jego sprawdzenie w miejscu docelowym. To bardzo istotne w przypadku przewozu rzeczy cennych lub stanowiących pożądany łup dla złodziei. Naczepa furgonowa jest zatem jedną z najpopularniejszych.

Naczepy chłodnie i naczepy izotermy

Na rynku znajdziemy także rodzaje naczep siodłowych, które służą do bardziej specjalistycznych celów. Są to między innymi naczepy chłodnie, wykorzystywane między innymi do transportu produktów wymagających składowania w niskiej i stałej temperaturze. Takie typy naczep spotkamy najczęściej w przemyśle farmaceutycznym do przewozu leków, a także w spożywczym do transportu mrożonek czy towarów o niskiej trwałości. Funkcja sterowania temperaturą jest realizowana przy pomocy wbudowanych, wydajnych agregatów chłodniczych, które mogą być spalinowe lub elektryczne. Agregaty te zostały także wyposażone w termostaty umożliwiające utrzymanie żądanej temperatury. Izotermy z kolei to naczepy skrzyniowe wyposażone w bardzo precyzyjną izolację, która uniemożliwia wewnętrzną zmianę temperatur podczas procesu przewozu i służy tym samym do transportu rzeczy narażonych na nagłe wahania temperatury, nie jest jednak dodatkowo chłodzona.

Naczepy przeznaczone do przewozu towarów gabarytowych

Najcięższe zlecenia polegające na transporcie produktów gabarytowych realizuje się przy pomocy kilku rodzajów naczep. Są to między innymi platformy – niskopodwoziowe rodzaje naczep do ciągników siodłowych, otwarte z obu stron i zazwyczaj wyposażone w najazd. Są także bardzo niskie, tym samym łatwiejsze w załadunku. Kolejną formą naczep są autotransportery do przewozu pojazdów, które mogą na pokład wziąć kilku sztuk za jednym razem na dwóch poziomach, zmniejszając znacznie koszty przewozu pojedynczej sztuki. Podobną funkcję realizują również naczepy w formie autolawet.

Naczepy o specjalistycznym przeznaczeniu

Warto także podkreślić obecność na rynku typów naczep o skonkretyzowanym przeznaczeniu. Są to między innymi wywrotki z unoszoną naczepą do przewozu towarów sypkich i luźnych oraz wersje z ruchomą podłogą, która stanowi element umożliwiający samodzielny załadunek i rozładunek, szczególnie potrzebny w przypadku maszyn. Różne rodzaje naczep samochodowych spełnią oczekiwania praktycznie każdego klienta, gdyż rynek transportowy cechuje się idealnym dostosowaniem do panujących warunków.

No Comments

Post A Comment

11 + osiem =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!