Różnice między logistykiem i spedytorem

Opublikowano: | Autor:

AdobeStock 287318759

Spedytor a logistyk – większość osób bez bezpośredniego związku z gałęzią transportu błędnie myśli, że te dwa stanowiska opisują zbieżne funkcje. Prawda jest jednak zupełnie inna. Spedytor oraz logistyk to dwa odrębne zawody, które mimo pewnych podobieństw, pracują na zupełnie innej zasadzie. Warto poznać z bliska różnice między spedytorem a logistykiem, by nie pomylić się podczas poszukiwania usługodawcy.

Czym zajmuje się logistyk?

Co robi logistyk? W wielkim skrócie – logistyk dba o jak najbardziej logiczne rozplanowanie łańcuchu dostaw. Planuje trasy, w tym także godziny oraz dni tygodnia odpowiednie do realizacji transportu, a także wybiera konkretne rozwiązania, które mogą przyspieszyć dostawę towaru lub obniżyć jej koszt. Obowiązki logistyka są bardzo wymagające i nie każdy jest w stanie pełnić to stanowisko. Wymaga się doskonałej znajomości całej gałęzi transportowej, wiedzy na temat technologii i pojazdów, jak i mnóstwa umiejętności z dziedziny marketingu, ekonomii oraz zarządzania.

Warto wiedzieć, że to, co robi logistyk, ma wpływ na działanie dosłownie całego przedsiębiorstwa. Wybór nieefektywnej trasy może wywołać ogromne straty w firmie sięgające setek tysięcy złotych, podobnie z siecią dystrybucyjną o zbyt niskiej wydajności. Zawsze błędy organizacyjne są opłakane w skutkach – obowiązki logistyka obejmują swoim zakresem dbanie o ich całkowite wyeliminowanie już na etapie planowania. Przewóz niektórych towarów o bardzo niskiej marży jest dla wielu producentów obciążeniem, które może zmniejszyć opłacalność danej działalności. Logistyk musi zapewnić jak najbardziej zoptymalizowaną trasę i warunki przewozu. Spedytor ma natomiast inne zadania.

Co robi spedytor?

Logistyk planuje sieci dystrybucji i je wizualizuje, spedytor z kolei dokonuje ich realizacji. Co to spedycja? W wielkim skrócie, to firma lub dział zajmujący się bezpośrednią dostawą towarów poprzez przemieszczanie ich w kraju lub za granicą za pomocą specjalistycznych środków transportu, w rozumieniu prawa obowiązującego w danym kraju. Spedytor zajmuje się realizowaniem zleceń przewozu, w tym organizacją transportu, zawieraniem umów, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji czy w ostatecznym rozrachunku nadaniem przesyłki poprzez sieć dystrybucji, dlatego to on stanowi ostatnie ogniwo łańcuchu dostaw.

Co robi spedytor międzynarodowy? Zazwyczaj spedytorem nazywamy firmę spedycyjną, która musi dysponować wszelkimi wymaganymi certyfikatami uprawniającymi do przewozu rzeczy i towaru. Spedytor logistyk działający międzynarodowo realizuje dostawy również poza granicami kraju ojczystego, np. w całej Europie lub na całym świecie. Jego obowiązki są znacznie bardziej skomplikowane i wymagające.

Logistyk a spedytor – poznaj różnice

Między spedytorem a logistykiem są bardzo duże różnice i warto je uściślić na podstawie powyższych informacji. Sama spedycja stanowi część logistyki, lecz jest bardziej wyspecjalizowana w konkretnym zakresie, np. przewozu towaru, czyli dostarczenia go do klienta lub kolejnego miejsca magazynowania. Widać więc wyraźnie, czym różni się spedytor od logistyka. Ten drugi musi zoptymalizować trasę i wziąć pod uwagę sens czasowy czy ekonomiczny i tym samym stworzyć taki łańcuch dostaw, który będzie wydajny i efektywny.

Logistyk a spedytor to dwa, zupełnie różne pojęcia i zdecydowanie warto znać obydwa te zagadnienia. Niewłaściwe użycie tych słów może wywołać sporą konsternację w danej firmie przewozowej, dlatego nie należy używać ich zamiennie, tylko we właściwy sposób. Chodzi zresztą nie tylko o kwestie komunikacyjne. Zrozumienie, jakie są zadania spedytora logistyka, pozwoli precyzyjniej i łatwiej wyartykułowac własne potrzeby w zakresie transportu.

Cechy dobrego spedytora i logistyka

Spedycja a logistyka – między tymi dwoma dziedzinami różnica jest spora. Tym bardziej ciekawie prezentuje się fakt, że od pracowników obydwu branż wymaga się stosunkowo podobnego zestawu umiejętności. Po stronie pożądanych cech znajdą się m.in.: dyscyplina, komunikatywność, elastyczność w myśleniu, czy też zdolność organizacyjnego oraz strategicznego planowania. Zdecydowanie przydatnym atutem pozostaje asertywność, połączona z odpornością na stres. Podobieństwo wynika w dużej mierze z tego, że spedycja jest “zakotwiczona” w logistyce, stanowiąc jej mocno specjalistyczny, ale jednak element. W obydwu dziedzinach kluczem do sukcesu pozostaje rzetelne podejście do swoich obowiązków oraz potrzeb firmy. Niezbędne jest także uwzględnienie możliwości pracowników znajdujących się na poszczególnych etapach planowanego łańcucha, aby ten działał efektywnie.

Logistyka oraz spedycja to podstawa działalności

Różnica między logistykiem a spedytorem została już przez nas jasno zarysowana. Warto zaznaczyć jednak, że choć to odmienne zawody, są w zasadzie w równym stopniu istotne dla prawidłowego działania firm. W sporej liczbie przedsiębiorstw będą wręcz zaliczać się do elementów krytycznych. Nie powinno to dziwić, ponieważ przede wszystkim logistyka stanowi podstawę w życiu zarówno małych działalności, jak i olbrzymich koncernów. Niezależnie od tego, czy prowadzi się osiedlowy sklepik, czy też sieć hipermarketów trzeba zadbać o odpowiednią optymalizację wykonywanych zadań. Chodzi nie tylko o ich ciągłość, ale także opłacalność. Chociażby z tych względów dobrze zdawać sobie sprawę, czym zajmuje się logistyk i jakie obowiązki posiada spedytor, aby maksymalnie wykorzystać obydwa stanowiska. Można to zrobić samodzielnie lub korzystając z pomocy wyspecjalizowanych firm.

Jedna firma od wielu zadań

Możesz dokładnie zbadać różnice między spedytorem a logistykiem, aby następnie zlecić odpowiednie obowiązki pracownikom. Alternatywnie osobiście podejmij się wspomnianych już wcześniej zadań. Trzecią i według nas opłacalną oraz wygodną drogą jest zlecenie spedycji, czy też logistyki zewnętrznym podmiotom. Mowa o firmach specjalizujących się w planowaniu łańcuchów dostaw, posiadających spore doświadczenie w transporcie towarów. Do takich koncernów zalicza się np. TSL Nordic. Oddanie logistyki i spedycji w ręce wykwalifikowanych ekspertów często okazuje się bardziej opłacalne, niż tworzenie dedykowanych do tego działów w ramach struktur już prowadzonej firmy. Logistyk stworzy plany, dzięki którym zminimalizujesz koszty, a spedytor dyspozytor zajmie się ich praktycznym wykonaniem. Zamiast szukać wielu podwykonawców, wynegocjuj warunki współpracy z jednym przedsiębiorstwem, oferującym kompleksową ofertę usług.

No Comments

Post A Comment

12 − cztery =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!