Wydawać by się mogło, że bycie zawodowym kierowcą oznacza spędzanie większości swojego życia w samotności. To prawda – za kierownicą może przebywać tylko jedna osoba, lecz w kabinie już niekoniecznie. Jazda w podwójnej obsadzie stanowi coraz częściej stosowaną praktykę przez firmy transportowe, ponieważ wiąże się z co najmniej kilkoma, istotnymi korzyściami. Warto więc dokładniej poznać największe różnice pomiędzy podróżowaniem za „fajerą” w pojedynkę, a w towarzystwie innego kierowcy.
Zasady dotyczące jazdy w podwójnej obsadzie
Czas jazdy w podwójnej obsadzie to jeden z głównych czynników, które powodują, że za przednią szybą kolejnych TIR-ów widujemy obecnie o wiele częściej dwie twarze. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż mogą oni pokonywać kolejne kilometry bez przerwy, zmieniając się jedynie co pewien czas. Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi maksymalny czas zmiany roboczej załogi składającej się z dwóch osób wynosi 30 godzin (o sześć więcej niż w przypadku, gdy w trasę oddelegowany zostaje jeden kierujący). Należy jednak przy tym pamiętać, że każdy z kierowców musi mieć zapewnioną możliwość 9-godzinnego odpoczynku w ciągu doby, a pojazd nie powinien w tym czasie poruszać się po drodze. Nie zapominajmy również o tym, ile wynosi jednorazowy czas pracy w sytuacji, gdy organizowana jest jazda w podwójnej obsadzie. Zasady jasno głoszą, że nie powinien on przekroczyć 4,5 godziny (razy dwa, a zatem 9 godzin). Gdy jeden z kierowców wypełni swoje zadanie, wówczas może zastąpić go drugi, lecz następnie nie powinno już dojść do kolejnej zamiany za kółkiem, gdyż byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. Kierowcy powinny zatem udać się na 9-godzinny odpoczynek, a dopiero po jego odbyciu wyruszyć w dalszą drogę.
W jakich sytuacjach kierowcy zyskują na jeździe w podwójnej obsadzie?
Interesująca nas w tym miejscu jazda w podwójnej obsadzie od podróżowania w samotności różni się także m.in. pod względem bezpieczeństwa. Mając obok siebie partnera, można poczuć większy spokój przed zaistnieniem sytuacji typu napad na transportowany ładunek. Nic więc dziwnego, że firmy transportowe ubezpieczają swoich kierowców w ten sposób, zlecając im przewiezienie cennego towaru – zwłaszcza gdy ma on trafić do innego kraju. Poza tym kierowca przemieszczający się swoim samochodem z innym pracownikiem danej firmy może najzwyczajniej w świecie zyskać większy komfort psychiczny, jeśli zdoła znaleźć wspólny język ze swoim towarzyszem podróży. Po samotnie spędzonych latach w kabinie jest to bardzo ważne dla każdego człowieka. Podobnie zresztą, jak możliwość zwiększenia pewności siebie za kierownicą oraz zyskania obycia na drogach u boku bardziej doświadczonego kierowcy, co sprawia, że jazda w podwójnej obsadzie najczęściej planowana jest właśnie tak, aby obok siebie zasiedli przewoźnicy z różnym stażem pracy.
No Comments