Poprawne zabezpieczenie ładunku jest podstawą pracy każdego zawodowego kierowcy samochodów towarowych. Do jego zadań należy bowiem nie tylko terminowe dostarczenie przewożonego towaru do punktu docelowego, ale i zadbanie o to, aby dotarł on w nienaruszonym stanie. W tym celu można wykonać szereg mniej lub bardziej skomplikowanych czynności, dzięki którym ładunek na naczepie będzie zabezpieczony w optymalny sposób. W tym tekście postaramy się obszernie omówić znane nam metody i wyczerpać temat zabezpieczania ładunków w transporcie drogowym. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Zagospodaruj odpowiednią ilość czasu
Czas pełni kluczową rolę w pracy każdego kierowcy zawodowego. Tak naprawdę w tym fachu wszystko “kręci” się wokół czasu. Punktualność to cecha, za którą tak naprawdę jest się w tym zawodzie wynagradzanym. Warto jednak wspomnieć, że dążenie do punktualności zaczyna się już dużo wcześniej niż na trasie. Wyścig z czasem zaczynamy bowiem już podczas załadunku. Warto więc być do niego odpowiednio przygotowanym – rozpocząć go wcześniej i przygotować się na to, że sam załadunek nie zawsze pójdzie w 100% po naszej myśli. Każdy, kto ma już nieco doświadczenia w tym zawodzie, wie, że zarówno do ruszenia w trasę, jak i samego załadunku trzeba być odpowiednio przygotowanym – nie tylko pod względem technicznym, ale i mentalnym. Pozytywne nastawienie i działanie według wcześniej ustalonego planu to podstawa. Pamiętajmy więc – na każde zabezpieczanie ładunku powinniśmy zagospodarować sobie odpowiednią ilość czasu. Działanie na tzw. styk nie przyniesie nam nic dobrego. Za jednym czy drugim razem uda nam się zmieścić w czasie. Za kolejnym może już być inaczej, co sprawi, że w nasze poczynania wkradną się niepotrzebne nerwy.
Pasy zabezpieczające – podstawa każdego załadunku
Podstawową metodą zabezpieczenia ładunku są pasy. Dzięki nim możliwe jest zapięcie towaru w taki sposób, aby nie reagował on na siły, które będą na niego oddziaływać podczas pokonywania trasy. Mowa tu oczywiście o zapobieganiu przemieszczania się ładunku po naczepie. W tym miejscu warto wspomnieć także o najkorzystniejszym rozmieszczeniu transportowanego towaru. Zazwyczaj naczepa posiada wymiary idealnie dopasowane do wymiarów europalet. Warto więc to wykorzystać i umieszczać ładunek w naczepie w taki sposób, aby palety znajdowały się jak najbliżej siebie. Ogranicza to już samo w sobie możliwość jakiegokolwiek ruchu towaru nawet w przypadku gwałtownego hamowania, a gdy ładunek zostanie optymalnie zabezpieczony pasami – będziemy mieli już pewność, że na naczepie nie dojdzie do żadnej, niepożądanej sytuacji.
Jak zabezpieczyć ładunek pasami?
Każda naczepa powinna być wyposażona w specjalne klamry, do których podpina się pasy. Samo zabezpieczenie ładunku jest dość proste. Pas przeciągamy nad towarem na drugą stronę naczepy i przyczepiamy do kolejnej klamry. Warto pamiętać o tym, żeby pas nie był poskręcany, ponieważ taka sytuacja dość znacząco wpływa na obniżenie jakości zabezpieczenia. W miarę możliwości musi być również zapięty jak najmocniej. Powinien być napięty, przypominając wręcz strunę. Poziom siły jego zapięcia należy oczywiście dostosować do rodzaju przewożonego ładunku. Jeśli na palecie znajduje się towar twardy – można śmiało włożyć w zapinanie pasa sporo energii. Jeśli jednak przewozimy towar nieco bardziej delikatny – trzeba wyważyć poziom zapięcia, aby go nie uszkodzić. W przypadku towaru naprawdę delikatnego warto skorzystać ze specjalnych narożników, które sprawią, że pas nie zostawi na nim wgnieceń.
Dodatkowe rodzaje zabezpieczeń
Warto wspomnieć również o dodatkowych rodzajach zabezpieczenia ładunku w transporcie drogowym. Bardzo efektywną metodą, ograniczającą możliwość poruszania się towaru po naczepie, są specjalne maty antypoślizgowe. Można wyłożyć nimi podłogę naczepy, dzięki czemu towar jest jeszcze lepiej zabezpieczony. W przypadku załadunku problematycznego pod względem wymiarów – gdy są niestandardowe i sprawiają, że pomiędzy poszczególnymi paletami występują zbyt duże luki – można zdecydować się na wykorzystanie specjalnych elementów wypełniających. Zazwyczaj jednak zabezpieczenie ładunku pasami w połączeniu z matą w zupełności wystarcza i gwarantuje transport pozbawiony niepożądanych niespodzianek.
Rygorystyczne przepisy
Zastanawiając się nad tym, jak zabezpieczyć ładunek, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestię bezpieczeństwa przewożonego towaru, ale i rygorystyczne przepisy obowiązujące kierowców na europejskich drogach. Nieprawidłowe zabezpieczenie jest surowo karane, a kierowcy, który dopuści się niedopatrzenia, grozi wysoki mandat. Warto więc zadbać również o swój portfel i wiedząc, jak chętnie policjanci w Polsce czy Niemczech kontrolują kierowców tranzytowych, zabezpieczyć swój ładunek w optymalny sposób.
Polecane sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu
Istnieją różne techniki mocowania ładunku, umożliwiające skuteczne zabezpieczenie transportowanych towarów. Oto najpopularniejsze z nich:
- Mocowanie progowe ładunku – to technika mocowania ładunku, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo przewożonego towaru. Polega na zastosowaniu specjalistycznych progów w przestrzeni ładunkowej samochodu. Progi te tworzą bariery uniemożliwiające przemieszczanie się towarów. Najczęściej montowane są na podłodze.
- Mocowanie blokowe ładunku – w przypadku tej metody używa się elementy konstrukcji ładunkowej, czyli ściany bocznej i przedniej oraz kłonicy. Dopiero w drugiej kolejności sięga się po materiały sztauerskie, takie jak pasy mocujące, kliny czy belki blokujące. Minusem mocowania blokowego jest fakt, iż pomiędzy ładunkami tworzą się wolne przestrzenie, które trzeba zapełnić, aby towary się nie przemieszczały.
- Mocowanie szpringowe ładunków – to technika zabezpieczania towarów, która polega na przepasaniu ładunku odciągami, czyli mocnymi linami lub pasami. Najważniejsze w tej metodzie jest umieszczenie odciągów w strategicznych miejscach. Odciągi narożne instaluje się na zewnętrznych krawędziach warstw ładunku. Natomiast odciągi ukośne mocuje się w taki sposób, aby przebiegały na skos i krzyżowały się z odciągami narożnymi. Mocowanie szpringowe pozwala na zabezpieczenie towarów o różnych formach i wielkościach.
- Mocowanie opasaniem ładunków – to metoda stabilizacji towarów, polegająca na właściwym rozmieszczeniu i napięciu pasów mocujących, które mają za zadanie zwiększyć siłę docisku ładunku do powierzchni ładowni. Metoda opasaniem najczęściej wykorzystywana jest w przypadku ciężkich towarów i tych o nieregularnych kształtach. Zapewnia świetną ochronę przed uszkodzeniami wynikającymi z przemieszczeń ładunków w trakcie jazdy.
- Ryglowanie ładunku – jak sama nazwa wskazuje, technika ta polega na ryglowaniu towaru, czyli osadzaniu, unieruchomieniu. W przypadku tej metody stosuje się specjalną konstrukcję, np. wykonaną z drewna. Ten sposób sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy przewożony ładunek jest odpowiednio sztywny.
Te techniki mocowania ładunków w transporcie drogowym pozwalają skutecznie zabezpieczyć przewożone towary i zapobiec ich zniszczeniu. Metody te mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi sposobami, w zależności od typu ładunku i warunków transportowych. Wybór odpowiedniego sposobu mocowania jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznego i sprawnego przewozu towarów.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pozwolił Ci rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące tego, jak zabezpieczyć ładunek na naczepie. Życzymy szerokiej drogi!
No Comments