Transport drobnicowy – czym jest i na co zwrócić uwagę?

Opublikowano: | Autor:

kartony transport drobnicy

Niezwykle popularny transport drobnicowy opiera się na przewozie mniejszych ładunków, które mają być dostarczone do miejsca docelowego na paletach, w kartonach, czy w innych jednostkach ładunkowych. Bardzo często drobnicę dostarcza się w formacie transportu LTL, jako ładunek częściowy. Wówczas usługa staje się bardziej opłacalna. Na co zwrócić uwagę podczas organizacji takiego przedsięwzięcia?

Transport drobnicowy – definicja

Definicja transportu drobnicowego mówi, iż jest to rodzaj przewozu, opierający się na dostawie niewielkich partii pakunków. Jednostki ładunkowe składają się z kartonów, skrzyń, czy worków uformowanych na paletach. Nierzadko dostawy tego rodzaju realizuje się poprzez wykorzystanie kontenerów. To rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku drobnicowego transportu morskiego, gdzie jednostka ładunkowa następnie zostaje przekazana do przewozu drogowego – wówczas mówimy o dostawie intermodalnej.

Logistyka obejmująca drobnicę różni się nieco od transportu ciężarowego, który opiera się na obsługiwaniu dużych ładunków o ponadprzeciętnych gabarytach. Mogą być to materiały budowlane, czy sprzęt specjalistyczny o dużej wadze. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność – nie tylko w trakcie jazdy, ale także przy załadunku i rozładunku towarów. Przewóz ciężarowy może być realizowany przy wykorzystaniu innego rodzaju naczep, w tym platform.

Zabezpieczenia i ograniczenia w transporcie drogowym drobnicowym

Zarówno transport drobnicowy międzynarodowy, jak i krajowy, objęty jest ograniczeniami. Zazwyczaj wynikają one z przepisów prawnych, które występują w danym państwie lub wspólnocie (np. Unia Europejska). Postanowiliśmy nieco omówić ograniczenia prawne występujące w transporcie drobnicowym. Przewozy o takim charakterze nie obejmują dostaw papierów wartościowych, złota i srebra, broni, amunicji, materiałów wybuchowych, czy substancji promieniotwórczych. Warto pamiętać, że zależnie od kraju i przepisów, ograniczenia mogą być nieco inne.

Jak bezpiecznie przewozić towary drobnicowe? Przygotowanie ładunku do transportu często opiera się na zamontowaniu specjalnych worków sztauerskich, czy mat antypoślizgowych. To akcesoria redukujące szansę uszkodzenia lub zniszczenia przewożonych towarów. Wielu kierowców korzysta także z siatek zabezpieczających oraz dedykowanych pasów mocujących. Nierzadko przewóz drobnicowy odbywa się w temperaturze kontrolowanej, przy pomocy specjalistycznej naczepy chłodni.

Gdzie zamówić drobnicowy transport drogowy krajowy i międzynarodowy?

Firma logistyczna TSL Nordic oferuje międzynarodowy i krajowy transport drobnicowy LTL, a także przewozy w temperaturze kontrolowanej. Korzystając z naszych usług, dostarczysz dowolny typ towaru, gdzie tylko zechcesz. Posiadamy niezwykle rozbudowaną flotę pojazdów i naczep, dlatego jesteśmy w stanie obsłużyć każdy ładunek! Wiemy, jak bezpiecznie przewozić towary, a dostawy ciężarowe i drobnicowe nie są nam obce. Działamy w Polsce, proponując kontrahentom przewozy po kraju i wielu innych państwach Unii Europejskiej.

No Comments

Post A Comment

pięć × dwa =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!