Co to jest transport intermodalny oraz kiedy się opłaca? Zalety i wady tego rozwiązania

Opublikowano: | Autor:

ciezarowka z przyczepa jedzie droga nocna dostawa towarow droga

Transport intermodalny jest rozwiązaniem, na które decyduje się wiele firm. Wiąże się z przewozem towarów wielkogabarytowych w kontenerach, co odbywa się w jednej jednostce załadunkowej z wykorzystaniem przynajmniej dwóch rodzajów transportu. To coraz popularniejsze rozwiązanie, w obrębie którego można liczyć na wiele korzyści. Co to jest transport intermodalny oraz kiedy się opłaca? Zalety i wady tego rozwiązania zostały przedstawione poniżej.

Transport intermodalny – definicja

Transport intermodalny jest przewozem towarów przy wykorzystaniu różnych rodzajów transportu przy uwzględnieniu tylko jednej jednostki ładunkowej. To opłacalne rozwiązanie, na które powinniśmy się zdecydować, jeśli zależy nam na sprawnym działaniu.

Do kluczowych elementów składających się na transport intermodalny możemy zaliczyć konieczność wykorzystania przynajmniej dwóch rodzajów transportu, wystąpienia jednej umowy o przewóz czy jednego wykonawcy odpowiadającego za przebieg dostawy towaru we wskazane miejsce. Niezwykle istotną kwestią jest również to, by przedmiot załadowany w jednostkę ładunkową pozostał w niej aż do samego końca.

Transport intermodalny – wady

Mimo iż coraz częściej decydujemy się na transport intermodalny, to nie ulega wątpliwości, iż wiążą się z nim również drobne niedogodności. Przede wszystkim ten typ wymaga użycia co najmniej dwóch rodzajów transportu, a także stosowania specjalnych urządzeń przeładunkowych. Co więcej, rozwiązanie wymaga jednostkowania towaru.

Jednak mimo swoich nielicznych wad jest on popularną opcją, na którą niejednokrotnie warto się decydować.

Transport intermodalny – zalety

Transport intermodalny jest rozwiązaniem związanym z wieloma pozytywami, co przekłada się na jego częsty wybór i rosnącą popularność. Powinniśmy zdecydować się na taką opcję w sytuacji, w której zależy nam na bezpiecznym oraz atrakcyjnym cenowo przewozie. To sprawi, że będziemy w pełni usatysfakcjonowani z realizacji usługi.

Wybór transportu intermodalnego wpływa na zmniejszenie kosztów oraz zachowanie terminowości dostarczanych ładunków. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wiąże się z dotrzymaniem wyznaczonych dat.

Kolejną zaletą tego rodzaju transportu jest zmniejszenie ryzyka kradzieży bądź niefortunnego uszkodzenia przewożonych ładunków. Wynika to z faktu, iż znajduje się on w jednym opakowaniu lub kontenerze. W tej sytuacji istnieje także możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci plomb.

Co więcej, dzięki transportowi intermodalnemu istnieje możliwość zorganizowania jednorazowego przewozu dużych partii ładunku. Takie rozwiązanie zwiększa elastyczność i wydajność działania.

Transport intermodalny – co to? Czyli czym charakteryzuje się ten rodzaj

Transport intermodalny jest niezwykle istotnym zagadnieniem, a jego odpowiednia organizacja przekłada się na uzyskanie pożądanych rezultatów. Dzięki jego wyborowi możliwe stają się zmiany trasy oraz ograniczenie ruchu na autostradach. Tego typu rozwiązanie przyczynia się do zmniejszenia hałasu, zapewnia zmieszczenie się w określonym czasie na dostawę oraz wyższą jakość usług. Ponadto transport intermodalny przekłada się na ograniczenie korków na autostradzie, łatwiejsze planowanie czy skuteczne wspieranie dużych projektów.

Szereg zalet środowiskowych wynikających z zastosowania transportu intermodalnego wpływa na jego popularność. Wśród nich możemy wymienić redukcję emisji CO2, N2O, cząstek stałych czy ograniczenie zużycia paliwa. To niezwykle istotna kwestia, szczególnie w czasie, w którym borykamy się z szybko znikającymi zasobami naturalnymi.

Transport intermodalny – wady i zalety. Podsumowanie artykułu

Okazuje się, że jednym z najczęściej wykorzystywanych przez nas rozwiązań jest transport intermodalny. Kiedy warto się na niego zdecydować i jakie wiążą się z tym korzyści, to pytania, na które udzieliliśmy odpowiedzi w tym artykule.

Do niezaprzeczalnych zalet transportu intermodalnego możemy zaliczyć znaczące ograniczenie kosztów, niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne oraz większe bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Jego charakterystycznymi cechami są wykorzystanie więcej niż jednego środka transportu, a także to, że towar przez całą długość trasy umieszczony jest na tej samej jednostce ładunkowej.

No Comments

Post A Comment

trzy − jeden =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!