Podstawowe obowiązki kierowcy samochodu ciężarowego

Opublikowano: | Autor:

tir

Kierowcy samochodów ciężarowych pełnią kluczową rolę w branży spedycyjnej. To właśnie oni odpowiadają za dostarczenie ładunku w nienaruszonym stanie prosto do wskazanego punktu w Polsce czy na terenie innego kraju. Jak się jednak okazuje – na samym prowadzeniu pojazdu ich odpowiedzialność i zadania się nie kończą. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej dokładnemu zakresowi czynności kierowcy samochodu ciężarowego.

Jakie są obowiązki kierowcy w trakcie czynności przygotowawczych?

Obowiązki kierowcy samochodu ciężarowego rozpoczynają się już podczas czynności przygotowawczych. Co to oznacza? Osoby specjalizujące się w prowadzeniu pojazdów muszą się odpowiednio przygotować przed samym przyjęciem zlecenia. Wśród najważniejszych aspektów możemy wyróżnić skompletowanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia i zadbania o prawidłowy przebieg trasy. Są to nie tylko takie podstawy jak ważne prawo jazdy na pojazd danej kategorii, ale także dokumenty potwierdzające tożsamość i uprawniające do wjazdu do wybranego kraju, czyli dowód osobisty, paszport lub wiza. Do obowiązków kierowcy należy również posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu ciężarowego i naczepy, zezwolenia transportowego i karty paliwowej. W branży spedycyjnej niezbędne jest także ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co więcej, konieczne jest posiadanie dokumentacji związanej z przewożonym ładunkiem.

Załadunek i rozładunek samochodu ciężarowego

Zakres obowiązków kierowcy związany z załadunkiem samochodu ciężarowego oprócz nadzoru procesu samego załadunku dotyczy przede wszystkim poprawnego zabezpieczenia towaru przed przemieszczaniem się po naczepie. Zadaniem kierowcy jest zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo transportowanych przedmiotów. Niezbędne jest również sprawdzenie, czy przyjęte dobra zgadzają się ze stanem umieszczonym na zleceniu. Podobnie jest w przypadku rozładunku. W momencie dotarcia do destynacji kierowca samochodu ciężarowego ma również obowiązek otrzymania potwierdzenia dostarczenia ładunku i sprawdzenia, czy stan towaru zgadza się ze spisem przygotowanym przed odjazdem.

Zakres obowiązków kierowcy – transport

Transport to najważniejszy etap procesu spedycyjnego – w trakcie przewozu zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego obejmuje przede wszystkim jazdę zgodnie z przepisami i trzeźwość. Jakiekolwiek złamanie zasad ruchu drogowego stanowi poważne zagrożenie dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu, a tym samym może prowadzić do uszkodzenia ładunku. Nie bez znaczenia jest także upewnienie się, że samochód jest w pełni sprawny, a w przypadku wystąpienia awarii odpowiednie szybkie zareagowanie i usunięcie usterki. Zakres czynności kierowcy obejmuje również nieustanny kontakt ze spedytorami i odbiorcami ładunku, który pozwala na poinformowanie ich o wystąpieniu ewentualnych opóźnień.

Czynności końcowe – obowiązki kierowcy

Czynności końcowe, jak sama nazwa wskazuje, mają miejsce po dostarczeniu ładunku. W zakres obowiązków kierowcy na tym etapie należy przede wszystkim przekazanie upoważnionym osobom wszelkich dokumentów związanych z trasą i towarem oraz złożenie sprawozdanie. Przedstawienie dokumentu jest niezbędne w sytuacji, gdy w na drodze miała miejsce awaria samochodu ciężarowego. Kierowca powinien również zadbać o czystość wnętrza kabiny pojazdu i rozliczyć się z paliwa.

No Comments

Post A Comment

pięć × dwa =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!