Trasport zwierząt, co należy wiedzieć

Opublikowano: | Autor:

1

Firmy transportowe w większości dysponują odpowiednim zapleczem do przewozu problematycznych ładunków. Jednym z tych najbardziej wymagających jest przewóz zwierząt. Trudności związane z takim przewozem są bardzo duże, gdyż należy zapewnić zwierzętom komfortowe warunki, pełne bezpieczeństwo oraz możliwość szybkiej pomocy na wypadek nagłej awarii lub zdarzenia drogowego. Właśnie dlatego nie wszyscy przewoźnicy udostępniają taką możliwość, gdyż wymaga to od nich bardzo dużej inwestycji związanej z np. zakupem naczepy i przeszkolenia pracownika na wypadek zdarzeń losowych. Warto poznać ten temat z bliska.

Bez zezwolenia od weterynarza ani rusz

Państwo stara się dbać o dobro zwierząt, dlatego przedsiębiorca, który chce realizować przewóz zwierząt, musi dysponować odpowiednim zezwoleniem. Zezwolenie to jest wydawane przez powiatowego weterynarza, który musi dokonać czynności kontrolujących daną firmę, w tym także ocenić certyfikaty i upoważnienia do transportu. Co więcej, kontrola będzie bardziej wnikliwa niż przy innych rodzajach transportowanych ładunków.

Weterynarz powiatowy oceni zaświadczenie o niekaralności za naruszenie przepisów o ochronie zwierząt (na minimum 3 lata wstecz), jak procedury w danej firmie na wypadek zdarzeń losowych, np. nagłego pożaru, wypadku czy stłuczki uniemożliwiającej dalszą jazdę. Dokona również oględzin środków transportu do przewożenia zwierząt. Zaświadczenie dla firmy transportowej jest ważne przez maksymalnie 5 lat od chwili wydania, po czym należy je odnowić, aby móc w dalszym ciągu przewozić zwierzęta. W kwestii zaświadczeń na środek transportu, zezwolenie ma 1 rok ważności.

Wymogi są stawiane również kierowcy

Wymogi prawne nie kończą się wyłącznie na wymaganiach dla przedsiębiorców – obejmują także kierowców. Każdy kierowca na czas transportu wedle prawa staje się opiekunem zwierząt, wobec czego musi posiadać licencję osobową, wydawaną również przez weterynarza powiatowego. Warunkiem jej uzyskania jest przejście egzaminu z posiadanej wiedzy. Kierowca będzie musiał udowodnić swoją wiedzę np. w zakresie załadunku i rozładunku zwierząt, umiejscowienia ich w transporcie czy też w kwestii umiejętności związanych ze zdrowiem przewożonych zwierząt.

Nie każdy środek transportu nadaje się do przewozu zwierząt

Warunki przewozu mają ogromne znaczenie dla dobra zwierząt, dlatego Minister Infrastruktury wydał odpowiednie rozporządzenie, które określa przewoźnikom odpowiednie warunki przewozu. Zawarte tam są dla przykładu informacje na temat maksymalnej długości trasy bez przystanków, ilość wymaganych przerw postojowych, jak i czas podróży bezpieczny dla danego gatunku. Dzieje się tak nie bez powodu. Złe warunki podróży często skutkują dużym stresem u zwierząt, co w wielu przypadkach kończy się ich złym samopoczuciem, a nawet śmiercią. Trasa powinna być jak najkrótsza, lecz także jak najmniej stresująca – warto wybrać dłuższy przejazd, lecz ze zmniejszonym hałasem, niewielką liczbą wyprzedzających samochodów czy minimalną ilością korków.

Liczy się także rodzaj naczepy. Naczepy do przewozu zwierząt są specjalistyczne, charakteryzują się odpowiednią budową, w tym właściwą organizację przestrzeni i możliwość łatwej dezynfekcji. Naczepa lub przyczepa musi być także oznaczona. Odpowiednia ilość miejsca we wnętrzu powinna zapewniać brak stłoczenia, ułatwiać załadunek i wyładunek, jak i właściwie reagować na wstrząsy, przyspieszanie oraz hamowanie, a także na wibracje powstające podczas jazdy.

No Comments

Post A Comment

dwadzieścia + jedenaście =

Szybki kontakt!
+
Wyślij!